Bilişim teknolojilerinden yararlanarak daha hızlı ve kolay ulaşılabilir hizmet sunmayı hedefleyen Marmaris Belediyesi, e-Devlet uygulamasına katıldı. Marmarisliler bu uygulama aracılığıyla sicil, beyan, tahakkuk ve tahsilat bilgisi sorgulama gibi işlemleri belediyeye gelmeden, internet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Güvenli bilgi paylaşımı

Vatandaşların belediye hizmetlerine elektronik ortamda ulaşabilmesi için daha önce ‘e-belediye’ uygulamasını başlatan Marmaris Belediyesi, bu kez de ‘e-devlet’ sistemine dahil oldu. Marmarisliler; kamu kurumları ile vatandaşlar arasında güvenli bilgi paylaşımı esasına dayanan e-devlet sistemine, https://www.turkiye.gov.tr/marmaris-belediyesi üzerinden bağlanabiliyor. Uygulamaya giriş için, TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yeterli oluyor. Sistem üzerinden; arsa rayiç değerleri ile beyan, sicil, tahakkuk ve tahsilat bilgisi sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Giriş sayfasından, e-Devlet sistemiyle entegre hale getirilen ‘e-Belediye’ uygulamasına da bağlanılabiliyor.

E-belediye uygulaması

Marmaris Belediyesi’nin ‘www.marmaris.bel.tr’ web adresinde sunulan e-Belediye hizmeti kapsamında ise, çeşitli sorgulama ve ödeme işlemleri yapılabiliyor. Sorgulama bölümünde; borç, arsa rayiç değerleri, inşaat maliyet bedelleri, bina aşınma oranları, çevre temizlik tarifeleri, encümen kararları, meclis kararları ile emlak beyan bilgilerine ulaşabiliyor. Ödeme menüsünden ise borç sorgulaması ve ödeme yapılabiliyor, ödeme bilgileri ile hesap bilgileri takip edilebiliyor. E-belediye tahsilat işlemlerinin tamamı 3D güvenlik uygulaması ile yapılıyor.

Sıra beklemek, zaman kaybı yok

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, “Vatandaşlarımızın hizmetlerimize belediye binasına gelmelerine gerek kalmadan kolayca ulaşabilmelerini sağlamak adına, bilişim teknolojilerinin tüm imkanlarından yararlanmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda, belediyemizi e-devlet uygulamasına taşıdık. Marmarisliler artık sıra beklemeden, zaman kaybetmeden, internet bağlantısı olan herhangi bir noktadan sisteme giriş yaparak ilgili hizmetleri alabiliyor. Bu uygulama, vatandaşlarımıza olduğu kadar, kamusal kaynakların tasarrufu noktasında bize de yarar sağlıyor. Tüm vatandaşlarımız hem e-Devlet hem de e-Belediye uygulamalarını gönül rahatlığıyla ve güvenle kullanabilir” dedi. (Basın Bülteni)

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*