Kıyı Ege Dans Okulları buluşmasında özel gençler damgasını vurdu

0
201

Marmaris İlçesi’nde, Kıyı Ege Dans Okulları Buluşması gerçekleştirildi. 10 şehir, 3 ülkeden 20 dans okulunun yaklaşık 300 öğrencisi bir diskoda bir araya geldi. Bulaşmada Bodrum Dans Kulübü(BDK) üyesi zihinsel engelli dansçılar gösterileri ile ilgi odağı oldu.

Türkiye’nin ilk ve tek 300 metre uzunluğunda sıralı 112 gece kulübü ile ünlü Barlar Sokağı’ndaki Green House Disko, “Kıyı Ege Dans Okulları Bulaşması” adlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

İlki Marmaris’te gerçekleştirilen “Marmaris, Bodrum ve Kuşadası”(MABOKU) Kıyı Ege Dans Okulları Buluşması’na İstanbul, İzmir, Aydın, Muğla, Bodrum, Manisa, Bursa, Fethiye, Marmaris, Yalova’dan ve yurt dışından Ukrayna, Rusya, İtalya’dan 20 dans okulunun 300 dansçısı diskoda bir araya geldi.

ENGELLİ DANSCILAR GECEYE DAMGASINI VURDU

Bodrum Dans Kulübü(BDK), engelli gençleri sosyal hayata dâhil edebilmek için dört ay önce başlattığı engelli gençlerin sosyal hayata entegrasyonu adlı proje kapsamında üç çift sahne aldı. Aileleri ile birlikte buluşmaya gelen, öğrenme de zorluk yaşayan zihinsel engelli üç çift pistte hünerlerini sergiledi. Engelli dansçılar öğretmenleri eşliğinde pachata dansı yaptı. Gösteri sonrası engelli çiftler, engelli olmayan dansçı bireylerle 45 dakika süren dans performanslarında bachata, tango, rumba ve çaça yaparak performansları ile izleyenleri büyüledi.

 

ÖZEL ÇOCUKLARIMIZI HAYATINDA İÇİNDE YER ALMALARINI SAĞLAYACAĞIZ

Amaçlarının engelli gençleri sosyal hayatın içinde yer almalarını sağlamak olduğunu söyleyen Bodrum Dans Okulları Başkanı Fatih Özvezneci, “ 23 yaş ve üzeri engelli gençlerimizin öğrenmek için gidecekleri çok okul olmadığı için bu sosyal projeyi dört ay önce hayata geçirdik. Öğrenme zorluğu çeken ve geç öğrenen zihinsel engelli dans meraklısı özel çocuklarımızı okulumuzda buluşturduk. Verilen eğitimlerle muhteşem bir ilerleme kaydettiler. İlki Marmaris’te gerçekleştirilen Kıyı Ege Dans Okulları buluşmasında ilk defa bu kadar kalabalık grup önünde danslarını yaptılar. Onlara fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini bir kez daha gösterdiler, özel çocuklarımızla gurur duyduk” dedi.

Bodrum Dans Okulları Latin Dansları Eğitmeni Serdar Türkmen, “ Özel çocuklarımızın hayatında içinde yer alması için gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında bugün neler yapacaklarını herkes gördü. Özel çocuklarımıza fırsat ve eğitim verilirse başaramayacakları hiçbir şey yoktur. Bizlerde bunu gösterdik. Bugün özel çocuklarımın pistte başarısı çok gururlandırdı” dedi.

SABAHA KADAR DANS

10 şehir, 3 ülkenin 20 dans okulu öğrencisinden oluşan yaklaşık 300 dansçı, sabahın ilk ışıklarına kadar pistte tango, rumba, çaça, bachata gibi çeşitli Latin dansları becerilerini sergiledi. Buluşma da, dansçılar hem birbirleriyle tanıştı hem de hünerlerini gösterdi.

 

 

Ali GÜNDOĞAN

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*