Muğla Gelir İdaresi Başkanlığı, 2014 yılı vergi rekortmenlerini açıkladı. Buna göre listenin ilk sırasında Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş. yer aldı. Kılıç Deniz’in, 2014 yılında elde ettiği 75.608.159,39 TL. tutarındaki gelirine, 15.121.631,88 TL.’lik Kurumlar Vergisi tahakkuk etti. Kılıç, bu meblağ ile Muğla ilinde açıkara liste başı oldu.

Dünya’nın En Büyük Çipura Ve Levrek Üreticisi

1991 yılında kurmuş olduğu firması ile akva  kültür sektörüne adım atan Orhan Kılıç, 1993 yılında Kılıç Deniz Ürünleri Üretimi İhracat İthalat ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. Orhan Kılıç’ın 20 yılı aşan profesyonel deneyimi ile Kılıç Deniz, akva kültür sektörüne ve ticaretine gelişim ve katkı sağlayarak sayısız ilklere imza atan, hizmetler veren, sektöründe üretimde ve ihracatta lider, ileri teknoloji kullanımı ve çevre duyarlılığında öncü bir kurum haline geldi. Kılıç, yetiştirdiği balıkların yüzde 70’ini, başta AB ülkeleri olmak üzere, dünyanın 5 kıtasında 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyor. Üretimin yüzde 30’u da Türkiye pazarına sunuluyor. Yıllık  40 bin ton üretim kapasitesine sahip olan Kılıç, 2014 yılında 105 milyon USD’ın üzerindeki ihracatıyla önemli bir rekora imza atarak sektöründe üstüste 5.kez ihracat birincisi oldu. İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin en değerli kamu ve özel sector firmalarına ilişkin yaptırdığı araştırmada da Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş. 2014’te bir önceki yıla göre 82 sıra birden yükselerek 245. sırada yer aldı. Yurtdışında Tunus, İtalya ve Amerika’da yatırımları bulunan Kılıç, Avrupa pazarına hakim olabilmek için son dönemde Arnavutluk’ta yeni bir yatırım gerçekleştirdi. Buranın lojistik ve konum avantajından yararlanarak Avrupa pazarına hızlı bir şekilde girmeyi planlayan Kılıç, böylece dünya çapında bir marka olma yolunda dev bir adım daha attı.

Yatırımlarına ve Ar-Ge çalışmalarına hız kesmeden devam eden Kılıç, son olarak “Orkinos Yavru Üretimi ve Yetiştiriciliği” projesini hayata geçirerek Avrupa’daki su ürünleri firmalarının gerçekleştiremediği bir başarıya daha imza attı. Yaklaşık 2000 kişiye istihdam sağlayan Kılıç, performansını her geçen gün yükselterek hem su ürünleri sektörünü büyütmeyi hem de ülkemizde kişi başına düşen balık tüketimini arttırıp, sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlamayı hedefliyor.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*