OpDrAysunBoluklasiMamak_2_461x600

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, kilo alıp-verme ve doğumda oluşan karın bollaşmalarının hangi müdahalelerle onarıldığını anlattı.

Fazla miktarda kilo alıp verme, doğum ve karın duvarı kaslarının zayıflaması sonucunda gevşemiş karın derisini sıkılaştırarak gergin görünüme yeniden kavuşturma işlemine karın germe veya abdominoplasti deniyor. Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, karın germe operasyonunun kimler için uygun olduğuna da değindi:

Genellikle doğum yapmış veya fazla miktarda kilo alıp veren kişilerde uygulanan karın germe işlemleri; göbek deliğinin üzerinde fazla miktarda deri varsa ve karın bölgesinde katlantı meydana geliyorsa tam karın germe şeklinde uygulanabiliyor. Eğer göbek deliği üstünde fazla deri katlantısı yoksa alt tarafta bir miktar katlantı mevcutsa mini karın germe işlemi tercih ediliyor.

Ameliyata üç hafta kala sigara kullanımı ve kanı sulandıran ilaçların kesilmesi gerektiğine dikkat çeken Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak ağrı kesici, ginseng, CO enzim Q10, yeşil çay gibi besin takviyelerinin de alınmaması gerektiğini söylüyor.

Ameliyat Sonrası Ağrı ve Sosyal Hayata Geri Dönme

Yaklaşık 2-3 saat süren karın germe ameliyatlarında en çok merak edilen konuyu “ağrı” oluşturuyor. Karın germe işleminin sanıldığı gibi çok ağrılı bir ameliyat olmadığını belirten Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, ameliyat sonrası karın bölgesindeki gerginlik hissinin bir miktar rahatsızlık yaratabildiğini ancak bir hafta sonra hastanın tamamen dik yürümeye başladığını ekliyor. Hasta bir gece hastanede yatırıldıktan sonraki gün taburcu ediliyor. Ameliyat gerçekleştikten altı hafta sonra ise tüm spor hareketleri dahi yapabiliyor.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*