Jeoloji Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz’ın 7, Marmaris Ticaret Odası’nın ise 6 yıldır hayata geçmesi için büyük çaba sarf ettiği jeotermal kaynaklı sağlık turizmi için ilk somut adım bugün atıldı. İçmeler mahallesindeki bir otelin bahçesinde jeotermal suyun çıkarılması için sondaj çalışması başlatıldı. Marmaris’te, hem söz konusu otelin, hem de önemli sayıda diğer konaklama tesisinin sağlık turizmi kapsamında hizmet vermek amacıyla aynı yöndeki çalışmalara dahil olacağı kaydedildi.
Jeoloji Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, hazırladığı tez doğrultusunda, 2009’da İçmeler’de, mitolojide sıfatı “ yarı tanrıça” diye geçen Hemithea’nın güzellik kaynağı olarak bilinen şifalı su kaynağının bulunduğunu, bunun turizme kazandırılmasının bölgeye büyük fayda sağlayacağın yönündeki görüşlerini kamuoyuyla paylaşmıştı. Marmaris Ticaret Odası, 2010’da Hakan Beyaz’ın tespitlerini ”Hemithea-İçmeler” ismiyle projelendirdi. Bu kapsamda Marmaris’e getirtilen bilim adamları, bölgede toprak altında halk arasında ‘kaplıca suyu’ olarak bilinen jeotermal kaynakların olduğunu tespit etti. Ancak, Oda’nın tüm çabasına rağmen, başvurulan ilgili yetkili makamlar, sektör temsilcileri gereken ilgi ve desteği göstermeyince proje yıllarca askıda kaldı. Buna rağmen gerek Hakan Beyaz, gerekse Oda Başkanı Mehmet Baysal, projeyi hayata geçirmek için yılmadı.
Üç hafta önce de konu, Ticaret Odası’nın projelerinin tanıtıldığı ve Muğla Valisi Amir Çiçek’in de katıldığı toplantıda tekrar masaya yatırıldı. Vali Çiçek’in turizm sezonunu 12 aya yayılmasına fayda sağlayacağına inandığını belirtip, destek sözü verdiği projenin uzun uzun görüşüldüğü toplantıda, Marmaris’teki jeotermal kaynakların aranması, sondajı ve işletilmesi amacıyla bazı firmaların ruhsat aldığı ortaya çıktı.
Bugün ise sürpriz bir gelişme yaşandı. Hakan Beyaz’ın İçmeler’de faaliyet gösteren “Grand Aquarium” adlı otelin bahçesinde yaptığı yer tarama çalışmalarını tamamlamasının ardından, Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) ve Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi’nden izinlerin alınmasıyla sondaj çalışmalarına başlandı.
Otelin işletmecisinin Ruhi Özcan, bölgede yürütülecek sağlık turizmi faaliyetlerinin, sektörün içinde bulunduğu kötü duruma çare olacağına inandığını kaydetti, “Bu kapsamda yıllardır araştırma konusu olan bu jeotermal su kaynağını otelimiz bahçesinden çıkarmak için sondaj çalışmamıza başladık. Bu proje çok ileri götürülürse turizmin 12 aya çıkacağına eminim. Bu dünyada var olan bir proje. Elimizdeki kıymeti değerlendirmeliyiz” dedi.
Hakan Beyaz da İçmeler’de çıkarmak için uğraş verdikleri, magnezyum açısında, 6 kat daha zengin olan suyun kanser tedavilerinde büyük önem taşıdığını, cilt, romatizma ve kadın hastalıkları gibi bir çok hastalıkta tedavi amaçlı kullanıldığını belirtti.
Beyaz, otel bahçesindeki sondaj çalışmasının yaklaşık 1 hafta süreceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan 2016’da kötü geçen, 2017 için ise beklentileri iyi olmayan bazı konaklama tesislerinin de jeotermal kaynaklardan yararlanarak sağlık turizmine dahil olmak için sıra beklediği öğrenildi. (Marmaris Manşet-Ajans DORA-Fotoğraflar: Cihan ALTUT)

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*