İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a nezaket ziyaretinde bulunduktan sonra, düzenlenen toplantıda turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldi.
Başkonsolos Cohen, Nisan ayından itibaren ülkesinden Dalaman ve Milas’a hergün charter uçuşunun başlayacağını müjdeledi, yolcu gemilerinin de tekrar Türkiye’yi rotalarına alması için ise çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Cohen, geçen yıl 260 bin olan Türkiye’yi tercih eden İsrailli turist sayısının 2017’de 400 bine çıkmasını beklediklerini söyledi.

Nezaket ziyaretleri, çeşitli incelemeler ve temaslarda bulunmak üzere geldiği Marmaris’te Türk turizmcilere müjde verdi. Shai Cohen, ülkelerinden Türkiye’ye gelecek turist sayısının ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 54 artarak, 400 bine ulaşmasını öngördüklerini ifade etti. Cohen, İsraillilerin Marmaris’te tatil yapmak için fırsat kolladıklarını da kaydetti. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere dün Marmaris’e gelen İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, ilk olarak Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ı ziyaret etti. Başkan Acar ve Shai Cohen

ziyaretin ardından turizm sektörünün temsilcilerinin de hazır bulunacağı toplantıya katılmak için İçmeler’deki “Sentido Orka Lotus Beach” adlı otele gitti.
Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı, Güney Ege Otelciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu ile bazı turistişk işletmelerinin temsilcilerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını Ali Acar yaptı.
Başkan Acar şunları söyledi: “Ben eminim ki, ülkemizin içinde bulunduğu bu ortamda, bu iyi niyet ziyareti bölgemize büyük katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha iyi noktalara gelmesine temel oluşturacağı kanaatindeyim. Tekrar sayın Konsolosa Marmaris’i ziyaretlerinden ötürü teşekkür ve şükranlarımı sunmak istiyorum.”
Misafirperverliğinden ötürü Ali Acar’a teşekkür eden Shai Cohen ise şöyle konuştu: “Biz İstanbul Başkonsolosluğu olarak, 15 ilden daha sorumluyuz. Muğla da bunlardan birisi. İki ülkenin yakın ilişkilerini daha da iyi seviyeye getirmek amacıyla sadece Türkiye’nin iki büyük şehri Ankara ve İstanbul değil, sorumlu olduğumuz tüm bölgelerde tüm illerde ilişkilerimizi en üst seviyeye çıkarma kararı aldık.”
Cohen, İsrail halkının Güney Ege sahillerinde tatil yapmak için adeta sabırsızlandığını, bu yüzden ziyaretleri sırasında bölgedeki altyapıyı, tesisleri görüp, incelediklerini de kaydetti. Cohen, daha sonra İsrail’den Türkiye’ye turist trafiği hakkındaki bilgi ve beklentilerini paylaştı.Önümüzdeki aydan itibaren uçakların, ülkelerinden Milas ve Dalaman havalimanlarına her gün turist uçuş yapacağını, kruvaziyer gemilerinin ise yıllar sonra tekrar Türkiye kıyılarına demirlemesi için ise çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
Cohen, geçen yıl 260 bin olan Türkiye’yi tercih eden İsrailli turist sayısının 2017’de 400 bine çıkmasını beklediklerini de sözlerine ekledi. Cohen, turizmin yanı sıra tarım gibi Muğla’daki diğer üretim diğer kaynaklarını da iki, ülke arasındaki ilişkilerle daha iyi değerlendirilmesi için işbirliğine hazır olduklarını ifade edip, bu konuda örnekler verdi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*