Geçirmiş olduğumuz bu zor zamanlarda tıpkı eskiden olduğunu gibi  doğru nefes almayı hatırlamamız gerekiyor. Günlük hayatta aldığımız göğüsten kısa nefesler bizi hayatta tutuyor evet ama yeterli oluyor mu? Yani… ? çok ta değil. Kaygı, korku ve endişe hissediyoruz. Mutsuz hissediyoruz, bazen bıkmış, sıkılmış… Ve buna ek olarak oksijen eksikliğinin fiziksel sağlığımıza olan olumsuz etkileri de var.

Bu günlerde hepimiz gazetelerde okuyoruz, sosyal medyada, televizyonlarda izliyoruz. Covid-19 virüsü solunum sorunu da yaratıyor, ileri seviye hastaların da solunum cihazlarına bağlanmaları gerekiyor. Bunu biliyoruz ama bazı insanların da hiç belirti göstermeden bu hastalığı atlattığını da duyuyorsunuz değil mi? Belki etrafınızda deneyimleyenler var? Bunun sebebi akciğerlerin güçlü olmasıdır. Çünkü hastalık akciğerlere yerleşiyor. Solunum sorunu yaratıyor. Eğer akciğerler güçlüyse belki rahatsızlığı fark etmiyorsunuz bile… Ve akciğerlerin bu güce ulaşabilmesi maalesef günlük hayatta aldığımız nefes ile özellikle bu hava kirliliğinde çok mümkün olamayabiliyor. Mesela hastalığın en etkili olduğu yerlerden Çin ve Kuzey İtalya’nın en büyük benzerliği hava kirliliğidir. Akciğerleri güçlendirmek, akciğer kapasitesini arttırmak, akciğer fonksiyonlarını düzene sokmak için Orijinal Yoga Sisteminde çok etkili teknikler bulunuyor. Bu sayede akciğer kapasitesi artıyor, tıkalı gözenekler açılıyor, alveol fonksiyonları düzene giriyor. Uygun teknikleri uygulanarak, sadece virütik rahatsızlıkları değil basit bir soğuk algınlığı ve aklınıza gelebilecek ciddi rahatsızlıkları da etkisiz hale getirmek veya durdurmak mümkün. Çünkü beden nefesle yaşıyor. Bebek anne rahminden çıkar çıkmaz ilk yaptığı eylem nefes almaktır. Bu virüsün çocuklarda etki göstermemesinin en büyük sebebi çocuklar doğumdan 3 yaşına kadar diyafram nefesi alırlar bu doğru nefestir. Sonra nefes çeşitli sebeplerle unutulup değişmeye başlar.  Ve beden terkedilirken yapılan son eylem nefes vermektir. Buradan da gördüğümüz gibi nefes hayatımızın en önemli parçasıdır. Ama etrafınıza baktığımızda kimsenin bunu önemsediğini düşünüyoruz. Hayat koşuşturması, işler güçler derken kimse doğru nefes almayı düşünmez. Fakat bu süreçte Covid-19 belki de böyle bir önemli detayı bize hatırlattı.

İtalya’da Covid-19’a yakalanan ilk kişi olan Mattea ,hastalığın tedavi sürecinde yaşadığını solunum krizlerinin ne kadar zor olduğunu anlattıktan sonra iyileştiğinde “dünyanın en basit şeyini yapabilmeyi özlemiştim” diyor. Çünkü nefes hayattır.Akciğerlerinizi önemseyin ve unutmayın, yoga sadece meditasyon değildir, Orijinal Yoga Sistemi çok komplike ve etkili bir sistemdir. Ağırlıklı nefes egzersizleri uygulanır ve her duruş nefesle kombine edilir..

www.yogaacademy.com.tr

Instagram: @yogaacademymarmaris

Tuğçe Şeniz Kalkuz

Yoga Academy Marmaris Antrenör

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*