Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin  (GETOB) düzenlediği İç Pazar Turizm Şöleni Grand Yazıcı Mares Otel’de gerçekleştirildi. GETOB’un aylar öncesinden organize ettiği program, Turizm Haftası’nın başladığı gün hayata geçirildi. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren GETOB yönetimi, tur operatörlerinin temsilcilerinden, havayolları şirketleri ve yetkililerine kadar turizm sektörünün önemli isimlerini Marmaris’te ağırladı.

Düzenlenen Turizm Şöleni’ne Muğla Valisi Amir Çiçek, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Belediye Başkanı Ali Acar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel, GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, Marmaris Kültür ve Turizm Müdürü Yakup Baykan, İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Töreyenler ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Organizasyonun ev sahipliğini üstlenen GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, yaptığı açılış konuşmasında, “Biz Türkiye’de bir marka olamadık ama artık olmak istiyoruz. % 8’lik pay aldığımız iç pazardan en az 500 bin kişiyi Marmaris’te ağırlamak istiyoruz. Bu şölen sektör için önemli bir başlangıç. Bugün yaptığımız bu turizm şöleni bir başlangıç olmalı. Van’dan Samsun’dan, Ankara’dan yaz ve kış Marmaris’e misafir getirmemiz lazım” dedi.

TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık ise sektör gözüyle 2015 turizm sezonunu değerlendirdi. Marmaris’teki ulaşım sorununun çözülmesi lazım. Ulaşım turizmin en önemli can damarlarından birisi. Siz bir yeri erişilebilir, ulaşılabilir kılmadığınız takdirde insanların oraya gelmeleri mümkün değil. Türkiye’nin kitle turizminde çok önemli mesafeler katettiğini söyleyen Ayık, “Türkiye ve İspanya kitle turizminde başa baş gidiyor. Bu demek oluyor ki aslında biz turizmin belli bir alanında çok önemli bir noktaya geldik” dedi.

Kültür ve Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel de Rusya Federasyonu’ndan en fazla turist alan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

İç Pazar turizm şöleninde konuşma yapanlar arasında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı da vardı. Arıcı, Marmaris için ulaşım da yaşanan sorunların bakanlık tarafından çözüme kavuşturulacağını belirterek, Bakanlığımız turizm sektöründeki eksiklikleri gidermek için var. Bizim yapabileceğimiz Marmaris’in marka değerine değer katacak şeyleri ortaya çıkarıp bunu yurt içi ve yurt dışında pazarlayabilmek” dedi.

Marmaris’e daha fazla yerli turist çekebilmek amacıyla GETOB tarafından düzenlenen İç Pazar Turizm Şöleni’nde kürsüye çıkarak konuşma yapanlar arasında Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da vardı. Acar,  başlangıçta iç pazarla hayat bulan Marmaris’in, paket turizmle bir noktaya geldiğine değindi. Büyümenin sadece yatak kapasitesiyle orantılı olmasının sorunları beraberinde getirdiğini söyledi.

Toplantının son konuşmasını Muğla Valisi Amir Çiçek yaptı. Çiçek, “Turizmi 6 ay ya da 9 ay ile sınırlandırmamalıyız. Alternatif turizmin her alanını burada gerçekleştirebiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar, otelin bir başka salonunda düzenlenen fuar alanını gezdi. Turizmciler, iç pazara yönelik çalışan tur operatörleri ve uçak firmalarını yetkilileriyle bir araya gelerek iş bağlantıları yaptı.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*