Atatürk’ün Marmaris’i ziyaretinin 80. yıl dönümü kutlandı. Atatürk Anıtı’na resmi kurumların çelenk sunumuyla başlayan tören, konuşmalar ve halk oyunları gösterileriyle devam etti. Törende “Atatürk” konulu şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediye verildi. Aksaz Askeri Bandosu Ulu Önder’in sevdiği parçaları seslendirirken, Atatürk’ün Marmaris Limanı’nı tekneyle ziyareti de canlandırıldı.

Yerel tarih araştırmacısı Erol Uysal, günlük anlam ve önemini belirten konuşmasında Atatürk’ün ilk olarak 30 Ocak 1933 tarihinde vapurla Marmaris’e geldiğini ancak olumsuz hava koşulları dolayısıyla fazla kalamadığını söyledi. İkinci ziyaretin ise yaklaşık 2 yıl sonra 23 Şubat 1935’te gerçekleştiğini anlatan Uysal, Atatürk’ün doktorların tavsiyesi üzerinde karaya inmediğini anlattı.

Konuşmanın ardından Atatürk’ün Marmaris’e gelişi temsili olarak canlandırıldı. Büyük bir Türk Bayrağı bulunan yat, siren çalarak kıyıya yanaştı. Halk oyunları gösterisi, çalınan marşlar ve vatandaşların alkışları arasında Atatürk temsili olarak karşılandı.

Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Askeri Bandosu’nun seslendirdiği Atatürk’ün sevdiği şarkı ve

marşların ardından tören sona erdi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*