12144890_10153683917938734_5720178462990806085_n
Viyana’da birinci olan pasta tasarımı

Marmaris Açı İçmimarlık Showroom’u lezzet dolu bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. İstanbul’dan gelen Butik Pasta Sanatçısı Funda Akay, pastacılıkla meslek anlamında ya da hobi olarak uğraşanlara eğitim verdi. 17 yıldır pastacılıkla uğraşan ve asıl mesleği heykelcilik olan Akay’ın sponsoru ise Dr. Paste firması. Yakın zaman içerisinde Viyana’da 60 ülkenin katılımıyla gerçekleşen 1. Gemeinsam Österreich Koch Wettbewerb yarışmasına dört kişi ile katılıp, dört altın madalyayla dönen Dr. Paste firması sektörün önde gelen firmalarından birisi.

İnsan sağlığına önem veren bu firmanın çok çeşitli renkleri olan gıda boyalarını bulabilir ve modellemenize uygulayabilirsiniz.  Hayal ettiğiniz her şeyi yapacağınız butik pastalarda görebilirsiniz diyen Funda Akay “ İstanbul’da eğitim ağırlıklı ilerleniyor. Orada çok ciddi talep var. Fakat Marmaris’te pek bilinmiyor. Ben de yönümü butik pasta işinin eğitim yönüne çizdim. İstanbul’da sanat ağırlıklı çalışanlarla klasik pastacılar olarak iki ayrım var. Biz klasikçi değiliz. Hatta birçok mimar arkadaşım mesleklerini bırakıp butik pastacılığa döndü. Butik pastacılığın keyfi çok başka. Marmaris’te de modelleme kavramı anlaşılırsa ve talep artarsa tekrar geleceğiz. Katılan bütün herkese çok teşekkürler” dedi. Günümüzde gelişen butik pasta sektöründe sadece çocukların için değil yetişkinler için de pastalar istenilen şekilde tasarlanıyor. Tıpkı soğuk şeker gibi yenilebilir bu pastalar şeker ve çiçek hamurlarıyla yapılıyor. Bu modellemeleri istediğiniz her yerde güneş görmeme kaydıyla en az 5 yıla kadar saklayabilirsiniz.

Eğitime katılanlar arasındaki Turizmci Süreyya Kargın, 10 senedir pastacılıkla uğraşıyor. Marmaris Kapalı Spor Salonu’nda kafeteryasında pasta yapıyor. Demet Didin 1 yıldır pastacılıkla uğraşıyor. Ev hanımı olan Didin yakın zamanda butik pasta dükkanı açmayı planlıyor. Turizmci Gülçin Tongün ise 4 yıldır evinde pastacılıkla uğraşıyor.  Katılımcılar aldıkları eğitim le ilgili yaptıkları açıklamada “Bu eğitim programını facebook sayesinde gördük.  Bu etkinlik sayesinde modelleme üzerinde kullanabileceğimiz ürün çeşitliliğinin Marmaris’te çok yetersiz olduğunu gördük.  Bu yüzden öncelikle Açı İçmimarlık Showroom’unda bizleri ağırlayan İdil Hanım’a ardından da Funda hocamıza çok teşekkür ediyor, yine bekliyoruz” dediler.

Butik Pastacılık Eğitimin İlk Gününden Kareler

Butik Pastacılık Eğitimin İkinci Gününden Kareler

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*