Türkiye’nin, özellikle gezi ve belgesel alanında usta fotoğrafçılarından,  dünyanın pek çok ülkesinde 30 yıldır çekimler yapan Faruk Akbaş, Marmaris’teki fotoğraf tutkunlarıyla buluşacak.

 

Fotoğraf Dergisi’nde sürekli gezi ve fotoğraf metinleri de kaleme alan Faruk Akbaş, 6 Ocak Cuma günü MARFOD Marmaris Fotoğraf Dostları Derneği  “M.Kamil Dürüst Fotoğraf Evi”nde gerçekleşecek “İYİ FOTOĞRAFIN SIRLARI” söyleşisine katılacak.

Faruk Akbaş’ın beraberinde getireceği kitaplarını, imzalayacağı da belirtilen etkinlik saat 19:30 başlayacak. (Ajans DORA)

 

 

FARUK AKBAŞ

Ülkemizin gezi ve belgesel fotoğrafçılarından Faruk Akbaş, dünyanın pek çok ülkesinde 30 yıldır çekimler yapıyor. Fotoğraf Dergisi’nde sürekli gezi ve fotoğraf yazıları yazmakta olan Akbaş, Yolculuk dergisinde görsel yönetmenlik yaptı; fotoğrafları National Geographic, Daily Telegraph, Skylife, Cumhuriyet, Hürriyet gibi dergi ve gazetelerde yayınlandı. Uluslararası bir outdoor giysi firmasının marka elçiliğini sürdüren Faruk Akbaş, Gazella Turizm’in (www.gazellafotosafari.com) dünyanın farklı ülkelerine düzenlediği fotoğraf gezilerinin liderliğini yapıyor.

 

Fujifilm ve ISUZU sponsorluğunda fotoğraf projeleri gerçekleştiren Akbaş, Asya ve Afrika ülkelerine Türkiye’den karayoluyla (Sarı Otobüs) fotoğraf yolculukları düzenledi. Bu yolculuklar sırasında çektiği belgeseller, TRT ve İz TV’de yayımlandı. TRT’de Yansıma, İz TV’de fotoğraf programlarının bir bölümü Akbaş’a ayrıldı. Türkiye ve Nepal’de Nokia cep telefonlarının fotoğraf ve film test çekimlerini gerçekleştirdi. Anadolu Giysileri belgesel filmini yaptı. Kalkınma Bakanlığı bölge tanıtım filmleri çekti. Çalışmaları, L’OREAL uluslararası fotoğraf sergilerine dahil edildi. Halen TRT belgesel kanalı için An’ı Yakala dizi belgeselinde Türkiye’yi gezdirerek fotoğraf aktüel programları yapıyor.

 

İstanbul’da fotoğraf etkinliklerinin yapıldığı Fotoğrafevi’ni, Kayaköy’de Sanat Kampı’nı kurdu. Çeşitli fotoğraf ve belgesel film yarışmalarında jüri üyesi olarak görev aldı; yerli ve yabancı firmalar için moda, otomotiv, turizm fotoğrafları ve tanıtım filmleri çekti. Çin Fotoğraf Federasyonu’ndan davet alarak ülkedeki fotoğraf festivallerine katıldı. Bir süre, Hacettepe ve Akdeniz üniversitelerinde fotoğraf ve belgesel dersleri verdi. İçinde Abdi İpekçi “Dostluk-Barış”, İnsan Hakları Derneği, İngiliz Kültür Derneği, TMMOB, Kültür Bakanlığı, National Geographic birinciliği olmak üzere çok sayıda ödül ve İngiltere Kraliçesinden teşekkür mektubu aldı. Fujifilm X-Photographers dünya fotoğraf topluluğunun arasına seçildi. (http://fujifilm-x.com/photographers/en/#main)

 

Doğa, kültürel yaşam ve tarihsel değerleri içeren fotoğrafları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eczacıbaşı gibi kurum ve kuruluşların Türkiye prestij kitaplarında kullanıldı. Fotoğraf albüm-kitapları dışında, Fotoğrafta Pratik Kompozisyon, Gezi Fotoğrafçılığı, Fotoğraf Cepte (cep telefonu fotoğrafçılığı) yayınladığı kitaplardan bazıları.

Fotoğraflarında insan öğesini çok etkili kullanır. Bunda insan ilişkilerindeki samimiyeti ve doğallığının katkısı büyüktür sanırım. ” Türkiye’de Trekking” adında cd hazırlamıştır. Türkiye Fotoğraf Rehberi (2000), Fotoğraf Teknik Okumaları (2003), Türk Fotoğrafçılar Kütüphanesi fotoğraf albümü (2005), Fethiye”faces & places” (2006), Asya Yollarında (2006) kitaplarından bazılarıdır. Fethiye’de ikamet etmekle birlikte yurtiçi- yurtdışı durmadan fotoğraf çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*