Tüm yurdu olduğu gibi Marmaris’i de, 29 Ekim Cumhuriyetin Kuruluşunun 95. Yıldönümü kutlamalarının heyecanı sardı.

Resmi kurumlar, kuruluşlar,  ilçe belediyesi ve  odalar Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının  hazırlıklarını tamamladı, 29 Ekim programlarını açıkladı.

Coşku dolu kutlamalar, 28 Ekim’de saat 13:00’te başlayacak ve 29 Ekim günü gece uyarısına kadar sürecek. Marmaris, Cumhuriyet ve Atatürk sevgisini birbirinden renkli etkinliklerle bir kez daha pekiştirecek.

Çelenk sunma törenlerinin yanısıra, kortej geçişi fener alayı, su ve ışık ile halk oyunları gösterileri, Cumhuriyet Balosu, yapılacak,  Aksaz Bandosu konser verecek., Atatürk’ün kıyafetleri konulu defile gerçekleştirilecek..

Dolu dolu, coşkulu programın ayrıntıları şöyle:

Marmaris Kaymakamlığı’nın resmi kutlama programını göre, Çelenk Koyma Töreni 28 Ekim 2018 saat 13:00’te Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Tören sunuculuğunu Marmaris Sabancı Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Gülçin Güven, çelenk koyma tören yöneticiliğini İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Arslan ve Nurettin Gençalioğlu Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Tayfun Çelebi gerçekleştirecek.

Törende Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Bandosu ve Tören Bölüğü ile resmi daireler, siyasi partiler, bankalar, meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan dernekler ve diğer özel ve tüzel kişiliği haiz kuruluşların temsilcileri, halk ve her okulun öğrenci grupları saat 12.45’ te Atatürk Anıtı’ndaki yerlerini almış olacak.  Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri saat 13:00’te sunulacak.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

Çelenklerin sunulmasına müteakip, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak ve Nurettin Gençalioğlu Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ezgi Çetin Demir ve Askeri Bando eşliğinde İstiklal Marşımız okunarak, şanlı Bayrağımız göndere çekecek.

Tebrikatın Kabulü ise 29 Ekim günü saat 09:30 ile 09:45 arasında, Kaymakamlık Makamında, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel tarafından yapılacaktır.

29 EKİM 2018 ATATÜRK MEYDANINDAKİ TÖREN

29 Ekim 2018 günü saat Saat 10:00’ da Atatürk Meydanı’nda Marmaris Kaymakamı, beraberinde Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı törene katılanların ve halkın bayramını kutlayacak.

Marmaris Kaymakamı, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanının yerlerini almalarından sonra, Nurettin Gençalioğlu Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ezgi ÇETİN DEMİR ve Askeri Bando eşliğinde,  İstiklal Marşımız ile Şanlı Bayrağımız göndere çekilecek.  Ardından Marmaris Kaymakamı Sayın Celalettin YÜKSEL, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapacak. Konuşmanın ardından  ilk, orta ve lise okullarından birer öğrenci tarafından şiir okunacak, Atatürk İlkokulu Halk Oyunları ekibi tarafından halk oyunları gösterisi yapılacak. İlkokul, ortaokul ve ortaöğretim okulları öğrencileri arasında “Cumhuriyet ve Atatürk” konulu resim, şiir; ortaöğretim okulları arasında kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecektir.

Tören Geçişi

Marmaris Kaymakamı, Garnizon Komutanı, ve Belediye Başkanı tarafından tören geçişi ayakta kabul edilip selamlanacak. .

Tören Geçişi Yönetmeliği çerçevesinde Tören Yöneticisi, Bayrak ve Flama grupları, Gaziler Derneği, Ayşe Yücel Anaokulu, Necmiye Gençalioğlu Anaokulu, Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi, 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Marmaris Sabancı Anadolu Lisesi, Nurettin Gençalioğlu Anadolu Lisesi, Hacı Ali Akın Anadolu Lisesi, İçmeler Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Marmaris Anadolu İmam Hatip Lisesi, İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Marmaris Türk Koleji, Özel Yarış Temel Lisesi, Özel Özbilim Temel Lisesi, Özel Uğur Anadolu Lisesi, Marmaris Özel Profesyonel İlgim Anadolu Lisesi, Marmaris Ortaokulu, Ahu Hetman Ortaokulu, Beldibi Sıtkı Zaralı Oratokulu, Marmaris Evrenpaşa Ortaokulu, İçmeler İnayet Coşkun Kodak Kamil Acerer Ortaokulu, Şehit Mehmet Çetin Ortaokulu, Özel Çağdaş Bilim Koleji, Atatürk İlkokulu, Şehit Nedip Cengiz EKER İlkokulu, Şehit Ahmet Benler İlkokulu, Mesleki Eğitim Merkezi, Halk Eğitimi Merkezi, Askeri Tören Bölüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı Birimleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü Motorize Ekipleri, Orman İşletme müdürlüğü motorize ekipleri, Marmaris Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Marmaris Türk CHOPPER Motor Kulübü, Marmaris Belediyesi motorize ekipleri, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Şubesi (TÜRSAB), Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Şubesi (GETOB) geçit törenine katılacak.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde Marmaris’te yapılacak diğer etkinlikler  ise şöyle:

•28 Ekim 2018 Pazar günü saat 18.30’ da Marmaris Gençlik Meydanı’nda “Cumhuriyet“  konulu “Su ve Işık Gösterisi” yapılacaktır.

•28 Ekim Pazar günü saat 20 00’de Kültür Sanat Evi’nde Cumhuriyet Balosu yapılacaktır.

•29 Ekim 2018 günü saat 19.00’ da Ketenci Otel’ in önünden başlayan Belediye Başkanlığınca düzenlenen Fener Alayı (Cumhuriyet ve Demokrasi yürüyüşü) Atatürk Meydanı’nda son bulacaktır.

•29 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 19.30’ da Atatürk Meydanı’nda Garnizon Komutanlığı Bando Takımı tarafından “ Cumhuriyet Konseri” verilecektir.

•29 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 20.00’ de Belediye Başkanlığınca düzenlenen Halk Oyunları gösterisi yapılacaktır.

•29 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 20.30’ da Ticaret Odası Başkanlığınca Mustafa Kemal Atatürk Kıyafetleri sunumu yapılacaktır.

•Kutlama Programı çerçevesinde; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce “Atatürk ve Cumhuriyet ” konulu İlkokul ve Ortaokullar arası resim, şiir; ortaöğretim kurumları arasında ise kompozisyon yarışmaları düzenlenecektir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına tüm halk davetli.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*