Yerel Tohum Derneği Marmaris Temsilciliği’nin açılış yemeği Hisarönü mahallesi sahilindeki bir restoranda gerçekleşti. Yemekte, katılımcılara tamamen ekolojik ve mevsimsel ürünler kullanılarak hazırlanan yiyecekler ikram edildi.

 

Kent Konseyi Çevre Grubu ve Belediye’nin de destek verdiği çalışmalar kapsamında gerçekleşen ‘ekolojik yemek’te Marmaris’in yöresel yiyecekleri ikram edildi.

Doğal ürünler kullanılarak hazırlanan ve ekşili tavuk, bulgur pilavı, karnabahar mücveri, pazı tabas, börülce salatası, falabel, ıspanaklı börek, yeşil salata, kıyam tatlısı ile meyveden oluşan mönü, aralarında Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner’in de bulunduğu katılımcıların beğenisini topladı.

Güneşli ve güzel bir havada yemek yemenin keyfini çıkaran grup, daha sonra çaylarını yudumlarken, Yerel Tohum Derneği Marmaris Temsilciliği üyeleri bir sunum yaptı.

Sema Güner, Tuğçe Kalkuz İnce, Cihan Şen, Oya İşleyen, Güzin Görgülü Şahin, Pınar Ünlü, Feyzi Hoşgören’den  Temsilciliğin üyeleri,  köylü ile çiftçilerinin, yerel tohum kullanarak, tarım zehirleri ve kimyasal gübre kullanmadan üretim yapmalarını hedeflediklerini, bu doğrultuda, Marmaris civarı tüm köylerde vatandaşları ekolojik üretime teşvik etmek için bilgilendirici çalışmalar yaptıklarını  dile getirdi.

Pınar Ünlü, “Amacımız, Marmaris ve köylerinde, atalık ( yerel) tohumlarla, tarım zehirleri ve kimyasallarını kullanmadan, atadan kalma yöntemlerle tarım yapılmasını teşvik etmek ve desteklemek” dedi.

Ekolojik bir pazar kurmak, atalık tohumları çoğaltmak – takas etmek ve köylerden  en az birini tamamen ekolojik üretim yapar hale getirmenin de hedefleri arasında olduğunu kaydeden Ünlü,

“Gerçekleştirdiğimiz yemekte, tamamen ekolojik ve mevsimsel ürünler kullanıldı, katılımcılarımızın hepsi lezzet farklarını ifade ettiler” dedi.

Ünlü, Temsilciliğin, ekolojik pazar projesini  gerçekleştirmek için, başlangıçta her bir üreticiye sadece bin lira destek yapacak 15 sponsor aradıklarını da belirtti.

Pınar Ünlü, söz konusu pazarda yer alacak ürünlerin laboratuvar testlerinden geçeceğini  ve dernekleri tarafından da periyodik olarak denetleneceğinin altını çizdi.  (Ajans DORA)

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*