Tüm Dünya’yı ve Ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi nedeniyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin başlattığı “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına destek vererek, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, üretimin devamlılığı ve sürdürülebilirliği için çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.

​İl Müdürü Barış Saylak, İl Müdürlüğü’nün  geçen hafta “Vefa Destek Grubu” aracılığı ile 65 yaş üstü vatandaşlar ve 18 yaş altı çocuklar için gerçekleştirdiği süt dağıtımında yaptığı konuşmada belirttiği gibi; önümüzdeki günlerde baklagil açığı yaşanmaması için Bakanlığımızdan ilimize 1 ton kuru fasulye, 1 ton nohut tohumu temin edilerek, ilimiz genelinde özellikle Menteşe, Kavaklıdere ve Ula İlçelerinde baklagil ekilişleri başladı.

​Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün  Samsun Karadeniz Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden bütçenin son imkânlarıyla temin ettiği Borabay ve Zuhal Nohut çeşitlerinden, Menteşe İlçesine bağlı Dokuzçam Mahallesinde Birol Bulut’a ait 20 da. araziye toplam 200 kg ekildi. Ardından Kavaklıdere İlçesine bağlı Menteşe Mahallesinde Ali Çizme adlı üreticiye 50 kg  Borabay ve Zuhal çeşidi Nohut tohumu, Konya’dan hayır sever bir üreticiden temin edilen Üstün 42 çeşidi Kuru fasulye tohumlarından 50 kg’ı da ekilişleri yapılmak üzere teslim edildi.

​İl Müdürü Saylak; “Biliyorsunuz Bakanlığımız 21 ilde Ülkemizde hububat ve bakliyat ekimi yaptırdı. Tohumluğunu bakanlığımız karşıladı. Bizde Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ne yapabiliriz diye arkadaşlarımızla istişarelerde bulunduk. Çorbada bizim de tuzumuz bulunsun istedik. Elimizdeki son kaynaklarımızı kullanarak üreticilerimiz için Samsun Karadeniz Araştırma Enstitüsü’nden  Borabay ve Zuhal çeşidi Nohut tohumlarını, ayrıca Konya’lı hayır sever bir üreticiden Üstün 42 çeşidi Kuru Fasulye tohumlarını temin ettik. Üreticimize desteğimiz olsun istedik, şükürler olsun ki bugün ekimlerini yapıyoruz. Üreticilerimiz diğer ilçelerde de ekilişlerini yapıyorlar. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına bir nebze olsun destek olmak için bu işe girdik. Üreticilerimize verdiğimiz destekte bizi yalnız bırakmayan ve desteğini esirgemeyen Menteşe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ ve Kavaklıdere Ziraat Odası Başkanı Saffet Karabıyık’a çok teşekkür ediyorum. Herkesten allah razı olsun. Üreticilerimize de hayırlı uğurlu olsun.”dedi.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*