Toplumsal sevgi ve saygının oluşması, insanların hiç tereddütsüz birbirlerine yardım etmelerine bağlıdır..Toplumu harekete geçirmek için aleni yapılan , ilan edilen yardımlar tabii ki vardır ancak yardımın en güzeli hiç kimseye göstermeden hatta yardım alana dahi bildirilmeden yapılanıdır. Hani ‘’bir elin verdiğini, diğer el görmeyecek’’ diyoruz ya, işte böyleyken;

Siz neden böylesiniz!

Göstermediği yardımı yapmıyor aranızdan bazıları, gözümüze sokamıyorsa, fotoğrafı çekilmiyorsa, alkış almıyorsa, kimse duymuyorsa, ıh ııııh etmiyor, kimseye yardım etmiyor;

Plaket bekliyor, ‘’aferin sana, sen olmasaydın’’… bekliyor,

Alenen de olsa yardım yardımdır dedik, tamam Ya hiç yardım etmeyenler!

…………..

Belki bunun da bir sebebi vardır,

Evet haklısın, yardım ettiğini sandığın bazı durumlarda sömürülmüş de olabilirsin.

“iyilikten maraz doğar” demişler, ama bu yüzden iyilik yapmaktan vazgeçmek de bir nevi yenilgidir, bence.

İyilik dediğimiz şey aslında ufacık ayrıntılarda gizlidir.

Sizin “Böyle iyilik mi olur?” diyebileceğiniz şeyler başkası için büyük anlamlar ifade ediyor olabilir.  Hatta ‘’sizin çöpünüz başkasının hazinesi olabilir’’ diye de bir söz bile var. Hayatınız boyunca kendinizde oluşturacağınız birkaç özellik ile herkese iyilik yapmanız mümkün.

Her zaman gülümseyin, sarılın, paylaşın, iyilik yapmanın mutluluğunu hissedin,

İşte bütün bunlar yüzünden yapacağınız iyiliğin içinizden gelmesi gerektiğini unutmayın.

eğer yardımlarınızın hep kötü sonuçlandığını düşünüyorsanız, Bence yardım etme şeklinizi de gözden geçirmelisiniz. Muhtemelen daha akıllıca bir yolu vardır.

Yaşadığınız şehrin spor takımına sponsor olabilirsiniz,

Spor yapmak isteyen ama imkanları kısıtlı çocukların sevdikleri sporu yapabilmelerine olanak sağlayabilirsiniz,  Mesela Marmaris’in ikinci ligde oynayan tek voleybol takımına sponsor olabilir, oynadıkları her maçta yaşadıkları heyecana ortak olabilirsiniz.

85 yaşında Armutalan’daki evinde yalnız yaşayan Hatice teyzenin evine alışveriş yapabilir, arada O’nu ziyaret edebilir,  bilgece sohbetinden faydalanabilirsin.

Yapacağınız en büyük iyiliği de kendinize yapın. Kendinizi sevin, kendinizi mutlu edin ve kendinizi hatırlayın. Kendiniz için yapmadığınız güzellikleri başkası için de yapamazsınız. Bu dediğim iyilikler için de geçerli. İçinizde olmayan mutluluğu, iyiliği başkasına veremezsiniz.

Biz, bu sayıda da yine kendimizi mutlu eden şeyleri yaptık, şehrimizin renkli görüntülerini sizlerle paylaştık;  şehri yaşayan ve yaşatan olduk yine.

Marmaris, dünyaca ünlü ralli yarışlarına ikinci kez ev sahipliği yaptı. Dünyanın gözü Marmaris’te idi. Nefes kesen yarışların görüntülerini Fotoğraf sanatçısı İrfan Bilir ölümsüzleştirdi.

Marmaris’in bir festivali oldu,

Bu yıl ilk kez düzenlenen EcoFest bir şenlik havasında geçti. Önümüzdeki yıllar daha çok ses getireceğini düşünüyorum.

Dünyayı iyilik kurtaracak

Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı Marmaris Şubesi’nin altın kalpli başkanı Yasemin Tümer ve vakıf üyesi arkadaşları, Marmaris Türk Sanat Müziği Koro sanatçıları ile el ele verdiler bir gece düzenlediler. Aldıkları akülü araba ile bir aile çok mutlu oldu. Konsere gelen beş yüzü aşkın sanatsever aldıkları biletlerle Hamza’nın hayallerini gerçekleştirdiler.

Röportajlarımızla kültüre sanata dokunduk, ilham veren muhteşem kadınların öykülerini aktardık sayfalarımıza. Mutlaka okuyun.

Sonbahar aylarında renklerin pastelleşmesi, havanın erken kararmaya başlaması ve güneşli günlerin yok olması hüzün tetikleyici olarak görünebilir.

Ama hayatta yakalanacak mutluluklar da mı soldu?

Unutmayınız ki doğa, mutsuz olmamız için hiç bir engel yaratmamıştır. Tüm engeller, ön yargılar bizim içimizdedir.’’

Hem sonbahar Türk milletinin doğum günü

Sonbahar içinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı barındırıyor.

Bakmayın öyle güneşli günler geride kaldı, yaz bitti dediğime

Güneşin ülkemize yeniden doğduğu gündür 29 Ekim.

Ölmüş bir imparatorluğun cumhuriyet ile canlandırıldığı,

Hilafetin kaldırılıp halka gerçek demokrasinin sağlandığı,

Düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesillerin yetiştirilmeye başlandığı,

Güneşin ülkemize yeniden doğduğu gündür 29 Ekim.

Çocuklarınıza 28 Ekim Günü Atatürk’ün ‘‘efendiler yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz.’’ dediğini de hatırlatın ki o heyecanla uyusun.

Cumhuriyeti ve onun gereklerini yüksek sesle anlatın. Bunu yüreklere yerleştirmek için elverişli olan hiçbir durumu kaçırmayın

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*