1961 yılında Uluslararası Tiyatrolar Birliği ( ITI) tarafından başlatılan 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü tüm dünyada olduğu gibi Marmaris’te de kutlanmaktadır. Bu yıl dördüncüsü yapılan ‘Marmaris Tiyatro Günleri’ 16 – 21 Mart tarihlerini kapsamaktadır.

 

Marmaris Belediyesi ve ‘Akademi Garaj Marmaris’ tiyatro okulu tarafından düzenlenen tiyatro günleri etkinliklerin tamamı  Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir. Devam eden ‘Marmaris Tiyatro Günleri’nde ilk gösteri Genco Erkal’ın “Yaşamaya Dair” adlı müzikli oyunu idi. Muhteşem performansı seyircileri büyüleyen Genco Erkal seyirci akınına uğradı. Nazım Hikmet’in, Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyuna Marmaris Belediye meclis üyeleri, CHP Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü ve çok sayıda Marmarisli tiyatro sever katıldı. Genco Erkal yılların deneyimini bir kez daha gözler önüne serdi. Nazım Hikmet’in,  Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyun, Hikmet’in sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak, destansı yaşamından izlenimleri Marmarisli izleyicileri o yıllara götürdü.

Marmaris Belediyesi ve Akademi Garaj Marmaris tarafından düzenlenen “4. Marmaris Tiyatro Günleri” etkinliği 17 Mart’ta, saat 20.00’da Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın birlikte rol aldıkları “Adalet, Sizsiniz” oyunu ile devam etti.  Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu’nun tek perdelik yeni oyunu “Adalet, Sizsiniz”; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı, usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın muhteşem yorumlarıyla tiyatroya aktardılar. M.Ö. 5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikayeleri, “Adalet, Sizsiniz” ile Marmarisli tiyatro severlere ulaştı. Ümit Denizer’in kaleme aldığı “Adalet, Sizsiniz”in sahne tasarımı ve giysileri ise Metin Deniz imzası taşıyordu.

 

4. Marmaris Tiyatro Günleri 5 gün boyunca hem yetişkin hem de çocuklara keyifli saatler yaşatacak.

18 Mart saat 20.00’da Sumru Yavrucuk’un tek kişilik performansı Shirley sahnelenecek.

19 Mart saat 20.00’da ise Aysa Prodüksiyon tarafından Figen Şakacı’nın Pala Hayriye romanında yer alan Pişti hikâyesinden tiyatroya uyarlanan “Topuklu Terlik Süt Yapar” oyunu sahnelenecek.

20 Mart’ta da saat 20:00’da Tiyatro 1112 Garaj tarafından Hakan Salınmış,’ın yönettiği “Bir Şair Bir Evlenme” tiyatro oyunu, izleyicisiyle buluşacak.

Etkinliğin son günü 21 Mart’ta ise saat 20.00’da, Füsun Demirel ‘Aşk Dersleri’ oyunu sahnelenecek.

Tüm oyunlarla ilgili biletler Akademi Garaj Marmaris’ten temin edilebilir. ( Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi). Oyunların tamamı Armutalan Kültür Merkezinde sahnelenecek.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*