‘Django’ ve ‘Pamuk’un Duruşmasında Ağır Ceza Talebi

0
775

Sunucu Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana’nın labrador cinsi iki köpeğinin zehirlenerek öldürülmesiyle ilgili hakkında dava açılan komşularının ilk duruşması bugün Marmaris adliyesinde görüldü. Dava 6 Eylül’e ertelendi.

Marmaris’in Bozburun Mahallesi’nde 7 Kasım 2017’de meydana gelen olayda, sunucu Tanem Sivar ile eşi Edhem Dirvana’nın Django ve Pamuk adlı köpekleri, zehirlenerek öldürülmüştü. Köpekleri zehirlediği öne sürülen çiftin komşusu K.Ü., geçen yıl kasım ayından jandarma tarafından gözaltına alınmıştı. Daha sonra ise Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştı. Avukatlarının itirazı sonucu Muğla 2. Sulh Ceza Hakimliği, sanık Ünveren’i serbest bırakmıştı.

Davanın ilk duruşması 17 Nisan 2018 tarihinde Marmaris Adliyesi’nde görüldü. Davaya Tanem Sivar, Edhem Dirvana, Zeynep Dirvana, ünlü şarkıcı Gökçe Marmaris Hayvan Hakları ve Koruma Derneği başkanı üyeleri ve çok sayıda hayvansever katıldı. K.Ü. ise davaya katılmadı. Davaya İstanbul’dan gelen ve Marmaris’ten gönüllü avukatlar da katıldı.

 

Adliye çıkışı Tanem Sivar gazetecilere açıklamalarda bulundu. Canlarının yandığını belirten Sivar, “Dlango ve Pamuk ile yola çıkılmış ama şiddetin farklı türleri var burada. Kadına, çocuğa, genç kıza, mala zarar veren her yönden canımıza yakan bir durum var. Django ve Pamuk başta olmak üzere, sahipli, sahipsiz tüm hayvanlar için çok büyük destek gördük. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Dilerim ki hak ettiği cezayı alır” dedi.

Hayvanları Koruma Yasası’nın değişmesi gerektiğini belirten Sivar, “Hayvanların artık mal olarak görülmemesi gerek. Dilerim ki yasanın değişip, hayvana işkence edenlerde hak ettiği cezayı alırlar” dedi.

Adalete güvendiklerini belirten Edhem Dirvana, “Taleplerimizi mahkemeye bildirdik. K.Ü.’nün bize daha fazla zarar vermemesi için tutuklu yargılanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Ünlü şarkıcı Gökçe de destek için Marmaris Adliyesi’ne geldi. Hayvanları Koruma Kanunu’nun değişmesini beklediklerini belirten Gökçe, “Hayvanlar bizim çocuklarımız gibi. Sahipli ya da sahipsiz hepsi çok masum canlılar, bu dava sonucu inşallah örnek teşkil eder’ dedi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*