Avrupa dijital reklam yatırımlarını kapsamlı biçimde irdeleyen AdExBenchmark2014 Raporu’na göre Avrupa dijital reklamcılık sektörünün büyüme trendi ivmeleniyor. 2006 yılından bu yana Avrupa dijital reklamcılık sektörünün büyüklüğünü raporlayan IAB Avrupa’nın, IHS Technology işbirliği ile yayınladığı rapora göre, Avrupa dijital reklam yatırımları 2014 yılında yüzde 11,8 ile beşinci kez çift haneli büyüme kaydetti ve 30,7 milyar Euro’ya ulaştı. Sektörün 2013 yılındaki büyüme oranı % 11,9, hacmi ise 27,3 milyar Euro’ydu.

Televizyonun Ardından Dijital Reklam Geliyor
Dijital reklam yatırımları, son beş yıldır yakaladığı büyüme trendi ile 2013’de olduğu gibi 2014 yılında da,televizyon reklam yatırımlarının hemen arkasında 2.’ci sırada yer aldı. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında dijitalin büyüme sıralamasında yüzde 20,8’lik artışla 4.’cülüğü elde etti.
Rapor, Avrupa’da dijital reklamcılığın giderek güçlendiğini ortaya koyarak, sektördeki pozitif büyümeyi destekledi. AdExBenchmark 2014’e göre, gelişmekte olan ülkeler dijital reklamcılık teknolojilerinden yararlanarak gelişmiş ülkelere önderlik etti ve böylece sektörün sürdürülebilirliğine de önemli bir katkı sağladı.

Yıllık bazda en fazla büyüyen 10 ülke:

 1. Slovenya %43,1
  2. İrlanda %33,3
  3. Belarus %32,8
  4. Türkiye %20,8
  5. Macaristan %19,5
  6. Bulgaristan %18,7
  7. Rusya %17,3
  8. Yunanistan %16,3
  9. Avusturya %16,0
  10. Belçika %16,0

Yeni Reklam Fırsatları Doğuyor

IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehan, “Bu yıl dokuzuncusu yayınlanan AdExBenchmark Raporu, sektördeki mobil, video reklamcılığı, programatik satın alma gibi gelişmelerin ve eğitim programlarının dijitalin büyümesine nasıl katkıda bulunduğunu ortaya koydu. Biz, üyelerimizin yeni iş alanlarında standartları yakalamaları için fırsatları gösteriyor, kullanıcılarda güven oluşturmaları için çalışıyoruz. Aynı zamanda şeffaflığı koruyarak tüketicilere, verilerinin nasıl işleneceğine dair tercih hakkı tanıma konusunda yardımcı oluyoruz” dedi.

Sektörün Ekonomik Canlılığı Artıyor

IHS Technology Reklam Araştırmaları Direktörü ve IAB Europe AdExBenchmark 2014 Araştırması’nı hazırlayan Daniel Knapp: “Avrupa’daki mobil internet penetrasyonunun önemli artışı, mobili, markaların hedef kitlelere ulaşmaları için çekici platformlardan biri haline getirdi ve bütçelerinde önemli bir payı mobile ayırmalarını sağladı.Dijitalde olgunluğa ulaşmış Avrupa ülkelerinde bile çift haneli büyüme gözlemleniyor;bu da sektörün ekonomik canlılığını arttırdığını gösteriyor. Bu büyümenin arkasındaki güç tüketiciler, medya ve markalar arasında bir bağ dokusu gibi hizmet veren akıllı veri alt yapılarıdır” diye konuştu.
IAB Avrupa’nın AdExBenchmark Raporu Hakkında:
Araştırma kapsamındaki veriler Avrupa ülkelerindeki IAB’ler tarafından sağlanan bilgilerin, IAB Avrupa tarafından derlenmesiyle oluşturulmuştur. Veriler, IHS Technology tarafından işlenmiş ve analiz edilmiştir. Rapor, 2014 yılında IAB Avrupa üyesi olan ülkelerde dijitalin büyüklüğüne ilişkin bilgiler sunmaktadır. Araştırma kapsamındaki ülkeler: Almanya, Avusturya, Belarus, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Norveç, Polonya, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Sırbistan, Türkiye ve Yunanistan. Bu rapor, 2006 yılından beri yayınlanan 8. AdExBenchmark Raporu’dur. Araştırmanın başlamasından itibaren, katılımcı ülke sayısının 2 katına çıkması yapılan çalışmanın önemini ortaya koymaktadır.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*