2018 Dünya Ralli Şampiyonası’nın 13 yarıştan oluşan takvimin 10. yarışı WRC Marmaris Rallisi 13-16 Eylül tarihlerinde Muğla ve çevresinde gerçekleştirilecek. Marmaris Rallisi ile Türkiye 8 yıl aradan sonra yeniden bir WRC yarışına ev sahipliği yapacak.
Organizasyonun basın akredite ve bilgilendirme toplantısı Muğla ve çevresinden gelen basın mensuplarının katılımıyla Federasyon Başkanı Serkan Yazıcı’nın sahibi olduğu otelde gerçekleştirildi. Toplantıya, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı, Koordinatör Pelin Tanca Bertuletti ve Yarışma Direktörü Murat Kaya katıldı.

Toplantıda konuşan TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı, WRC Marmaris Rallisi için ülkemizin gerçekleştirdiği en prestijli proje vurgusu yaptı. Yazıcı “Türkiye’nin yaptığı en büyük organizasyon. Dolayısıyla Türkiye’yi dünyaya tanıtmak adına önemli bir organizasyon olacak. Tabii bizi mutlu eden en önemli şeylerden bir tanesi, FİA Başkanının da yarışa gelecek olması. Ayrıca birinciye çok büyük bir ödülümüz var. Şu anda burada bunu açıklamıyoruz ama Dünya motor sporları tarihinde hiçbir zaman birinciye böyle bir ödül verilmedi. Dolayısıyla bu çok büyük bir haber olacak diye düşünüyorum. İnşallah güzel, kazasız belasız bir yarış geçer ve ülkemizi iyi bir şekilde tanıtırız” dedi.  Dedi. Yazıcı ayrıca ‘Bana göre yarışın şu anda dünyada yapılabileceği en iyi alternatiflerden biri bu bölgedir. Şu anda bu güzellikte bir yerde dünya şampiyonası yapıldığına ben inanmıyorum. Dolayısıyla hem helikopter çekimleri, hem de deniz üzerinden seyredilebilecek 3 tane etap var ki bu çok önemli. Bunu sadece Monte Carlo’da yapabiliyorsunuz.

Koordinatör Pelin Tanca Bertuletti ise ‘Organizasyon ülkemize büyük bir ekonomik katkı da sağlayacak. Çünkü sadece gelen ekipler yaklaşık 2 bin kişi. 155 ülkede canlı yayınlanacak. Dünya Ralli Şampiyonasının Dünya’da 3 milyon 700 bin seyircisi var. Toplamda yüz milyon dolarlık bir tanıtım bütçesine denk gelen bir tanıtım olacak.
Yarışma Direktörü Murat Kaya ise ‘yarışma boyunca 17 farklı etapta  950 kişi görev yapacak. Marmaris’e şampiyona için yaklaşık 50 bin seyircinin gelmesi bekleniyor. Marmaris’te Dünya Rallisi’ni izlemek isteyenler için de ücretsiz seyirci alanları hazırlanıyor. ‘dedi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*