DATÇA’DA BADEM HASADI

Datça denilince akla ilk Badem gelir… Badem denilince akla ilk olarak çağla, buz badem sonra da sırasıyla Nurlu Badem, Ak Badem ve Sıra Badem gelir. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar çeşitli badem yoktur. Her yılın şubat ayında yapılan Badem Çiçeği Festivalini de unutmamak gerek tabii… Bir gecede dalları gelin çiçeğine bürünür Badem ağaçlarının.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, ilimiz için büyük öneme sahip Datça Bademinin hasadını üreticilerle birlikte yaptı. İlk olarak Datça Cumalı Mahallesi Çeşmeliköy Kahvesinde üreticilerle bir araya gelerek üreticilerin sorunlarını dinledi. Üretimin her aşamasında üreticinin yanında olduğunu belirten Saylak, Osman ve Rıfat Uz’a ait Badem bahçesine giderek üreticilerle birlikte badem hasadı yaptı. Hasadın ardından bademin kabuklarının soyulması ve kırılarak içlenmesi işlemlerinin nasıl yapıldığını yerinde inceledi. Saylak; “Üretmek emek ve sabır isteyen bir iş. Bugün burada sizlerle hasat yaparken, köy çocuğu olmama rağmen bu işin ne kadar zor olduğunu bizzat gördüm. Bademin ekonomik değerinin yüksek olmasının da hem hasadının ve devamında da işlenmesinin zorluğundan, hem de Datça’mızın iklimi ve coğrafik konumundan kaynaklı olduğunu görüyorum.

 

Biz çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. İlimizde yetişen ürün çeşitliliği dünyanın hiçbir yerinde yok. Datça Bademi de hem ülkemizde hem de dünyada ilimizi başarıyla temsil ediyor. Hatta bu anlamda ilimizde birçok ürünümüz gibi Datça Bademi de “Coğrafi İşaret Tescili” aşamasında. Ne var ki eskiden hasattan sonra kabuklarını elle soyduğumuz ve taşla kırarak içlediğimiz bademin işlenmesi, artık modern mekanizasyon sayesinde üreticilerimizin bir nebze olsun yükünü hafifletti. Eskiden elle günde 10 kg badem kırılırken günümüzde mekanizasyon sayesinde 100 kg badem içlenebiliyor. Tarımsal alanda bu kadar güçlü bir ülkeyken, Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatlarıyla uygulanmaya başlanan Dijital Tarım Pazarı’nın önemi burada bir kez daha öne çıkıyor. Sizler gibi emek veren üreticilerimizin ve aile işletmelerimizin DİTAP’a kayıt olması çok önemli. Datça Bademi bu kadar değerliyken aracıya para ödemeden ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Böylece alın terinizin karşılığını da almış olursunuz. Tüm üreticilerimizi bu vesileyle DİTAP’a kayıt olmaya davet ediyorum. Kazancınız bol, ürününüz bereketli olsun.” Dedi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*