29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Marmaris’te günler süren coşku ile kutlandı. 28 Ekim Pazar Günü Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel önderliğinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak başlayan resmi tören, Marmaris Belediyesi ve Marmaris Ticaret Odası’nın düzenlediği etkinliklerle devam etti. 28 Ekim Pazar günü saat 13:00’te ilk olarak Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, ardından Garnizon Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar,  Ata’nın huzuruna çelenk sundu.  Çelenk sunma törenin ardından saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu.  29 Ekim Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 95. Yılında kutlama programı sabah saatlerinde Marmaris Kaymakamlığı’nda, Kaymakam Celalettin Yüksel’in tebrikat kabulü ile başladı. Tebrikat kabulünün ardından Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Garnizon Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar Atatürk Meydanı’nda düzenlenen tören alanına gelerek halkın bayramını kutladı. Atatürk Meydanı’nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. “Bu gün en büyük bayramımız birlik ve beraberliğimizin nişanesi Cumhuriyet Bayramımızın 95. Yılını kutluyoruz. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu kıymetli toprakları bize vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanın bölünmez bütünlüğünü milletin huzur ve sükununu sağlayan bu ulvi gaye için toprağa düşerek şehitlik mertebesine ulaşan bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum.” dedi. Törende öğrenciler şiirler okudu halk oyunları gösterisi sergilendi. Törende Cumhuriyet konulu şiir resim ve kompozisyon dallarında yapılan yarışmalarda birinci gelen öğrencilere ödüller verildi. Kaymakam Yüksel, Başkan Acar ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ozangüç tarafından ilk ve ortaöğretim okulları resmi kuruluşlar dernekler vakıflar ve sivil toplum kuruluşlarının resmi geçiş kabulü yapıldı. Tören halk tarafından büyük bir coşku ile izlendi

Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. Yılı kutlamaları kapsamında Marmaris sokakları akşam saatlerinde de büyük coşkuya ev sahipliği yaptı. Saat 19.00 sularında Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Cumhuriyet Halk Partisi ilçe yönetimi başkan ve üyeleri, Marmaris Ticaret Odası Başkanı ve oda yönetim kurulu, sivil toplum örgütleri ve binlerce Marmaris yaşayanının katıldığı coşkulu halk, Marmaris Atatürk Caddesi’nde fener alayı yürüyüşü gerçekleştirdi. Marşlar eşliğinde yapılan yürüyüşün sonunda halk Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Bandosu’nun konseri ile buluştu. Bando, kalabalığı “10. Yıl Marşı”yla karşıladı. Askeri Bando Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkıların yanı sıra marşları da izleyicilerle birlikte hep bir ağızdan seslendirdi. Bazı parçalara zeybek ekibi de eşlik etti. Bandonun yaklaşık 45 dakika süren konserinin ardından, Ankara Sanat Kulübü ve Akademi Garaj işbirliğinde hazırlanan “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” adlı tiyatro gösterisi sunuldu.

Akşamın finalinde ise Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nün hazırladığı Atatürk kıyafetleri defilesi, Marmaris’teki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına ayrı bir renk ve coşku kattı..  Marmaris Ticaret Odası’nın girişim ve desteğiyle gerçekleşen defile, binlerce izleyicisinin büyük beğenisini kazandı, alkışını aldı.

Atatürk’ün askeri, siyasi ve sivil hayatında giydiği kıyafetlerden esinlenerek hazırlanan, tiyatro sanatçısı Halil Esen’in seslendirmesiyle heyecan kattığı yaklaşık 1 saat süren defilenin sonunda MTO yönetimi, Enstitü yetkililerine teşekkür edip çiçek verdi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*