Marmaris Amfi Tiyatro, Marmaris Belediyesi’nin ücretsiz kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Duayen Gazeteci Uğur Dündar’ın yazdığı, Müjdat Gezen’in yönettiği ve Fazıl Say’ın müziklerinin eşlik ettiği ‘Yalandan Kim Ölmüş’ adlı oyuna ev sahipliği yaptı. Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği oyunu Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Muğla CHP Milletvekili Akın Üstündağ, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte yaklaşık 3000 kişi izledi. Marmaris Belediye Başkanı ve Usta Gazeteci Uğur Dündar oyunu yan yana izleyerek zaman zaman oyunla ilgili konuştular. Oyunu izlemeye gelen Marmarisliler:  “Tiyatroyu Marmaris’te daha çok görmek istiyoruz. Marmaris Belediyesi’ne bu etkinliği bizlerle buluşturduğu için çok teşekkür ederiz” dedi.

Uğur Dündar’ın gazetecilik hayatını ve dönemin koşullarını anlatan ‘ Yalandan Kim Ölmüş’ adlı oyunu 35 kişilik dev kadro sahneledi. 2 perdeden oluşan oyun yaklaşık 3 saat sürdü. Oyunda usta gazetecinin, mesleğe başladığı ilk yıllardan hayatındaki kırılma noktalarına kadar yaşadığı anlar ustalıkla sergilendi. ‘TRT yılları, sıkıyönetim dönemi ve medya ilişkisi, Türkiye’ de yaşanan iktidar oyunları, Dündar’ın ulusal medya kanalından ayrılma süreci, günümüz iktidar partisinin, kendisine yakın olan basın organları ve diğerleri ile ilişkileri eleştirel ve zeki bir dilde gözler önüne serildi. Unutulmaz usta oyuncuların yer aldığı oyunda dikkat çeken sahneler ise ‘ 80 dönemi darbesinin halka ve medyaya olan bakış açısı ve mevcut iktidar partisinin uyguladığı rejim’ oldu.

Uğur Mumcu ve Kemal Sunal’ın da anıldığı oyunun sonlarına doğru Müjdat Gezen can dostum dediği Dündar’ ı sahneye çağırarak Halk Arenası’ nı başlattı. Halk Tv’ ye canlı yayında bağlanıldı. Katılımın yoğun olduğu oyunda vatandaşlar özgürce sorularını sordu ve gündemle ve siyaset ile ilgili fikirlerini yansıttı. Levent Üzümcü’ye destekler iletildi. Uğur Dündar gazetecilik ve medyanın önemine vurgu yaparak, günümüzde geçekleşen medya operasyonlarına atıfta bulundu ve medyanın özgürleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Dündar “ Sözcü’ ye desteğinizi her zamandan daha fazla göstermelisiniz, Sözcü Gazetesi çalışanları ve yazarları susarsa Türkiye susar! Evrensel gazetecilik doğrultusunda hareket eden, kimseye hakaret etmeyen bir yayıncılığın örneğiyiz. Suç duyuruları ve tekzipler gazeteciliği yapılamaz hale getiriyor” dedi.  Dündar konuşmasının esnasında tiyatro öncesinde izleyenlere dağıtılan Sözcü gazetesi sloganların yükselmesine sebep oldu ve Uğur Dündar’da eşlik etti. Fıkraların anlatıldığı arenada Müjdat Gezen,  yakın arkadaşı Uğur Dündar’a ara ara sürprizler yaparak son noktayı dev bir “Halk Arenası 2015″ kupasıyla  nokta koydu. Kupayı Dündar’a i bir halktan birinin vermesini rica eden Gezen, izleyicinin “Yaptığınız her işte en iyisiniz. Eşiniz ve çocuklarınızla mutlu bir aileniz var. Ben merak ediyorum acaba eşiniz çok mu iyi börek yapıyor”  espriyle kahkahalarını tutamadı.

Gecenin finalinde Dündar ve Gezen halkın duyarlılığından memnun olduklarını ve 1 Kasım’ da gerçekleşecek erken seçim için doğru kararı vermeleri gerektiğini bir kez daha belirttiler. Dündar  “Ben buranın ortamını ve burada olmayı çok sevdim. Halkın sözcülüğünü yapan Halk Arenası’nı burada da görmek isterim derken, Gezen de Marmaris’ te kendilerine büyük ilgi gösterildiğini sözlerine ekleyerek 2015-2016 Halk Arenası sezonunun ilk bölümünün Ekim ayında Marmaris’ te çekileceğinin müjdesini verdi.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar gecenin finalinde Uğur Dündar ve Müjdat Gezen’ e kendilerini sembolize eden ‘2 Onurlu Yaşam, 2 Örnek İnsan’ yazılı plaket takdim etti.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*