Marmaris Belediyesi Kültür Evi’nde, her biri 3 boyutlu eserleri barındıran iki sergi daha açıldı.

Nihan Çınar’ın “Üç Boyutlu Kaat-ı Sanatı” ve Tolga Nalçacı’nın 3 boyutlu cam işleme sergisi için düzenlenen törene Marmaris Belediyesi Meclis Üyesi ve CHP İlçe Başkanı Acar Ünlü’nün de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatsever katıldı.

Acar Ünlü, açılış kurdelesini de kesen Nihan Çınar ve Tolga Nalçacı’ya ilçedeki sanatsal faaliyetlerin gelişmesine sağladığı katkılardan ötürü teşekkür belgesi verdi.

OSMANLI’DAN YADİGAR SANAT

Osmanlı döneminde uygulanmaya başlayan, kağıt ve deriden oyma, kesme yöntemleriyle yapılan süsleme anlamına gelen Kaat’ı sanatını Ertuğrul Ökasnak’tan öğrendiğini kaydeden Nihan Çınar, üç yıl önce yerleştiği Marmaris’teki bir atölyede aynı dalda ücretsiz eğitim verdiğini söyledi.  Çınar’ın 50 eserinin yer aldığı  sergi sanatseverlerin beğenisini topladı.

1 ÇERÇEVEDE 3 RESİM

Türkiye’de ilk kez gerçekleştiği belirtilen, Nalçacı’nın 3 boyutlu cam işleme sergisi de ilk ziyaretçilerinin ilgisini çekti.

Ankara’dan üç ay önce geldiği Marmaris’e yerleşen Tolga Nalçacı’nın imzasını taşıyan 16 esere bakıp, aynı çerçeve içerisinde 3 farklı resim görenler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Çoğunluğu Mustafa Kemal Atatürk temalı olan eserlerin arasında Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar konulu bir çalışma da vardı.

Yıllarca Başkent Ankara’da çerçevecilik yaptığını kaydeden Nalçacı, kestikleri cam parçalarının 3 yüzünü kullanarak oluşturdukları eserlerine gösterilen ilgiden memnun olduğunu dile getirdi.

Her iki serginin de 30 Aralık akşamına kadar açık kalacağı belirtildi. (Ender TÜRKKAN/Ajans DORA)

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*