81 ilden gelen kamu kurumlarında çalışan engelli bireyler Marmaris 1. Engelliler
Festivali’nde buluştu. Festival kapsamında farkındalık oluşturmak için kortej yürüyüşü de
düzenlendi.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Engelli ve Aileleri Birliği Derneği (ENABİRDER) ve Marmaris Belediyesi işbirliğiyle ile Marmaris’te ilk defa Engelliler Festivali düzenleniyor. 15-20 Mayıs tarihleri arasında devam edecek festivalin açılışı bir otelde gerçekleştirilen programla başladı. Etkinliğin açılışına Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Başkan Yardımcısı Ali Zağlı da katıldı.
KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ
Festival kapsamında kortej yürüyüşü de düzenlendi. Atatürk Caddesi boyunca ilerleyen
yüzlerce engelli birey ve ailelerine, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, CHP Muğla
Milletvekili Burak Erbay, CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı da eşlik etti. Anıtın önünde çalıştıkları kurumların pankartlarını taşıyan engelli vatandaşlara ilk konuşmayı Konfederasyon Başkanı Yusuf Çelebi yaptı. Çelebi’nin engelli hakları ile ilgili konuşmasının ardından 19 Mayıs Meydanı’ndaki festival alanına geçildi.


HAK ETTİĞİMİZ YERDE OLMAK İSTİYORUZ
Engelli ve Aileleri Birliği Derneği (ENABİRDER) Başkanı Tulgay Hasar burada yaptığı
konuşmada ”Bizler sadece 3 Aralık Dünya Engelliler gününde veya 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası’nda hatırlanmak değil, biz yaşadığımız her alanda 365 gün toplumsal hayatın içinde ve hak ettiğimiz yerde olmak istiyoruz. Marmaris 1. Engelli Festivali bu amaçla yıllar boyunca sürecek. Hepimiz el ele vererek engelsiz bir Marmaris, engelsiz bir Türkiye ve engelsiz bir turizm inşa edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından gösteriler ile devam etkinlik, OzBand
Konseri ile son buldu. Katılımcılar gece boyunca gönüllerince eğlendi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*