Virginia Woolf, Vanessa Bell, Duncan Grant, Dora Carrington gibi ikonik sanatçılar, yazarlar ve şairlerden oluşan Bloomsbury Topluluğu, Yastık By Rıfat Özbek’in ‘BOHEMIA’ koleksiyonuyla gün yüzüne çıkıyor. Her biri sanat eseri formundaki tasarımlarıyla dikkat çeken Yastık By Rıfat Özbek’in yeni Sonbahar/Kış 2015-2016 Koleksiyonu BOHEMIA, tasarım tutkunlarıyla buluşuyor. Sanat ve edebiyat alanındaki çalışmalarıyla 19. yüzyıla damgasını vuran özgür düşünce figürlerinden Virginia Woolf ve arkadaşlarının asil, yaratıcı ve sanatsal yaşam tarzları BOHEMIA ile mekanlara taşınıyor.

Erdal Karaman ile Rıfat Özbek imzasını taşıyan BOHEMIA; Bloomsbury, Venessa, Virginia, Duncan, Omega, Orlando, Vita ve Charleston isimli 8 özel konseptten oluşuyor. 19. yüzyıl Londra’sıyla günümüzü buluşturan koleksiyon, ilhamını Bloomsbury Topluluğu’ndan alıyor. Bloomsbury’nin art-deco stilini yansıtan ve geçmiş zamanın bohem şıklığına yeni dokunuşlar katan bu eşsiz koleksiyon Erdal Karaman ile Rıfat Özbek’in uzun araştırmaları sonucu ortaya çıktı. Bohem rüzgarı evinize taşıyacak olan koleksiyondaki parçalara Yastık By Rıfat Özbek’in İstanbul Nişantaşı ve Londra’daki mağazalarından ulaşabilirsiniz.

KOLEKSİYONA ADINI VEREN 8 KONSEPTİN HİKAYESİ

  • Mavi-yeşil kadife kumaş üzerine nar brokar ve örgülü kadife çerçeve içinde ters ikat kalp deseniyle BLOOMSBURY, Londra çevresinde sanatsal görüntüsüyle dikkatleri üzerine çeken Bloomsbury Oteli’nden ilhamını alıyor.
  • Bloomsbury sanatçılarının çalışma alanından ilhamla tasarlanan ve Sussex Kır Evleri’ni andıran CHARLESTON, siyah kadife kumaş üzerine işlenmiş fildişi desenli patchwork, karanfil-diken işlemeli suzeni ve zambak desenli kadife yastık tasarımıyla göz kamaştırıyor.
  • Çağdaş İngiliz resminin öncülerinden Duncan Grant’in kadife pelerinlerini ve simgeleşmiş tarzını yansıtan DUNCAN, göz alıcı mavi ipek ikat, meyve ve çiçek işlemeli suzeni ile tamamen tezat olan çağdaş panelli kadifeyi buluşturuyor.
  • Benzersiz işlemeleri ve sarı, siyah, fildişi renkleriyle ORLANDO, karmaşık ve cesur tasarımlarıyla ünlü ressam Vanessa Bell tarafından tasarlanan Virginia Woolf’un aynı isimli orijinal kitabının kabını hatırlatıyor.
  • Kadife kuşam üzerine kare ve üçgenlerle çevrelenmiş yalın, çağdaş patchwork olan OMEGA, Duncan Grant ve Vanessa Bell tarafından oluşturulan OMEGA çalışmalarına atıfta bulunuyor.
  • Sissinghurst Kalesi’ndeki baş döndürücü bahçe mimarisiyle tanınan, ünlü şair, yazar ve peyzaj ustası Vita Sackville-West’ten ilham alan VITA’da, zengin mavi ve canlı kırmızının hakim olduğu bol çiçekli frapan desenlere,  arka planda mavi ve fildişi renkli patchwork yastıklar eşlik ediyor.
  • Virginia Woolf’ün kız kardeşi Venessa Bell’i hatırlatan, lale, diken ve meyve işlemelerinin yoğun olarak kullanıldığı VANESSA, arka planda desenli ikat ile altın ve kehribar renklerinin sıcaklığını bir arada sunuyor.
  • İngiliz klasiklerinden Mrs. Dalloway ve Orlando eserleriyle tanınan ünlü yazar ve şair Virginia Woolf’ten ilham alan VIRGINIA’da, yoğun tasarımların ve güçlü zıt renklerin bulunduğu, ince yelpaze işlemeler, asil altın suzeniden kadifeye genişleyen desenler göze çarpıyor.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*