Dünya’nın “bisiklet imparatorluğu” olarak bilinen Hollanda’nın Utrecht şehrindeki “Bisiklet ve Yürüyüş Fuarı”nda Marmaris Bisiklet Rotaları ve Karya Yürüyüş Yolu tanıtıldı. “Fiets en Wandelbeurs” isimli fuar 11-12 Şubat tarihlerinde Jaarbeurs fuar merkezinde gerçekleşti.

Marmaris Belediyesi’nin “aktif tatil” kavramına uygun olarak bölgemizin bisiklet rotalarını tanıtan Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner ve Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt ülkemizin Lahey Kültür ve Turizm Müşavirliği tanıtım alanı içerisinde yer aldı. Belediye ekibine yıllardır Hollanda’da yaşayıp Türkiye’yi ve Marmaris’i Hollandalılara tanıtmada uzmanlaşan Hülya Zwaan eşlik etti.
Fuarda İsviçre, İspanya, İtalya, Yunanistan, Fransa, ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerden 500 acente, otel, işletme yer aldı. 2 günde 20 bin kişinin ziyaret ettiği fuarın katılımcıları ülkelerinin ya da bölgelerinin doğal ortamlarında bisiklet ve yürüyüş başta olmak üzere ne tür aktiviteler yapılabileceğini, doğa sporlarını, tatil paketlerini anlattı. Bölge tanıtımı yapan standların dışında bisiklet ve kamp malzemeleri satan, yeni ürünlerini tanıtan, sunumlar yapan onlarca stand daha fuarın diğer katılımcıları oldu.

Sürdürülebilir turizm için “bisiklet” ve “yürüyüş” rotaları

Marmaris Belediyesi bölgemiz için gelecek vaad eden bu fuarda yalnızca bisiklet rotalarını ve kırsal turizm değerlerimizi tanıtmadı. Aynı zamanda Muğla Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan Karya Yürüyüş Yolu’nun tanıtımını da yaptı. Doğa turizmi üzerine çalışan Hollandalı firmalarla, uzmanlarla görüştü. Ekibimizin bir amacı da, diğer ülkelerin, tatil merkezlerinin doğa turizmi ve sürdürülebilir turizm amacıyla neyi nasıl yaptığını araştırmaktı. Tanıtım ekibinin üyeleri Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Uzak Doğu, Afrika, Güney Amerika’ya insanların yürüyüş ve bisiklet için gidiş nedenlerini, bu hareketin büyüklüğünü inceledi. İşte fuardan bölgemiz için geleceğe yönelik ışık tutacak bazı tespitler;
– Avrupa’nın yıllık bisiklet turizmi bilançosu 40 milyar avro dolayında.
– Hollanda’da 6.5 milyon kişinin bisikletle tatil yaptığı veya tatilinde bisiklet kullandığı belirtiliyor. Bunların 250 bini ise bisikletli tatil için kişi yurtdışına çıkıyor.
– Utrecht Bisiklet ve Yürüyüş Fuarını ziyaret edenlerin yaş ortalaması 40 ile 60 arasında. 60 yaşın üstünde de çok insana rastlamak mümkün. Ancak bu yaş yanıltıcı olmasın, hepsi de dinamik ve bisikletle tatil yapabiliyorlar.
– Bu fuara gelen ziyaretçi profili yaz tatili isteyenlerden daha farklı. Bir kere Temmuz, Ağustos aylarını hiç düşünmüyorlar. Marmaris gibi ılıman iklimi olan yerlerde Şubat, Mart, Nisan, Ekim ve Kasım aylarını düşünerek tatil planı yapıyorlar.
– Doğayı ve doğal yaşamı çok seven bu kitlenin gelir ortalaması da deniz-kum-güneş turizmi isteyenlerden daha yüksek. Örneğin, Türkiye’de kişi başı haftalık tatil, uçuş dahil, en yüksek sezonda bile 600-800 avro arasında satılırken, Almanya’da bir bisiklet tatili için, yol masrafı hariç, kişi başı bin ila 2 bin avro arası para harcıyor Hollandalılar.
– ABD’ye 2 aylık bisiklet turu için giden Hollandalılarda bu rakam 8-11 bin dolar arasında değişiyor.
– Hollandalı uzmanlar, Türkiye’nin şu andaki durumuna bakarak güvenlik endişesiyle İstanbul gibi büyük şehirlere değil ama, bisiklet gibi alternatif turizm hareketinde bulunabilecekleri daha küçük yerlere yönelmelerin olabileceğini de söylüyorlar.
– Marmaris’in Bisiklet Rotaları’nı inceleyen uzmanlar, bisiklet merkezi olma yolunda önemli sayılan “ürün geliştirme” bölümünün tamamlandığını ve artık yerel acenteler ile yabancı operatörlerin satış aşamasına geçmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Hollandalı “aktif tatil” uzmanı bilgilendirme toplantısı için Marmaris’e gelecek
Değerlendirmeleri not alan ve sektörün önemli isimlerini tek tek ziyaret eden belediye ekibi, son olarak da 13 yıldır “Fiets en Wandelbeurs” isimli fuarı düzenleyen Theo Jorna ile bir görüşme yaptı. Hollanda’nın sektörde önde gelen bu ismini Marmaris’e davet ederek turizmcilerimize bir sunum yapması istendi. Her iki taraf da önümüzdeki aylar içerisinde Hollanda ve Avrupa bisiklet turizmini Marmarislilere anlatmak üzere bir toplantı düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

HOLLANDA BİSİKLET PAZARINDAN NOTLAR

AB verilerine göre Hollanda’da toplam ulaşımın yüzde 26’sı bisikletlerle yapılıyor. Yani; tren, otobüs, özel araçlarla yapılan tüm ulaşım içinde bisiklet yüzde 26’lık paya sahip (Bu oran Birleşik Krallık’ta yüzde 3-4 civarında). Bizde çok yaygın kullanılan motosiklete Hollanda’da neredeyse hiç rastlanmıyor. Bunun yerine akü destekli, ama pedal çevirmeniz gereken bisiklet modelleri gitgide yaygınlaşıyor. Akü desteği özellikle belli yaşın üstündekilerin tercih ettiği bir model ve daha çok kırsal bölgelerde gezinti amaçlı kullanılıyor. Hollandalılar, şehiriçinde 6 kilometrenin altındaki mesafelere kesinlikle araç kullanmıyorlar, bisikletten yararlanıyorlar. Bu alışkanlık başta sağlıkları olmak üzere, bireysel ve ülkesel ekonomilerini de olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca böyle kısa mesafelerde bir bisikletin bir otomobilden hızlı hareket edip daha kısa sürede hedefe ulaştığı da kanıtlanmış bir gerçek. Başka bir araştırmaya göre de bir Hollandalı günde ortalama 2.3 km pedal çeviriyor, kişi başına 1.6 bisiklet düşüyor. Yani, bir evde 2 kişi yaşıyorsa 3 bisikletleri var anlamına geliyor. Ülkenin yıllık bisiklet satışı 1 milyon adet civarında.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*