Marmaris Kat Hizmetleri Eğitim Derneği (MAHED) Başkanı Pınar Kalkan Çamlar,  turizmdeki gidişatla ilgili bir yazı yayınladı.  Çamlar,  yazısında şu ifadelere yer verdi.

“ Değerli okuyucularım; Mevsimler geçiyor, sezonlar başlıyor, sezonlar bitiyor… Güzel ülkemin güzelliklerine terörün kanı bulaşıyor. Turizmimiz de bulaşan kandan nasibini alıyor. Şimdi devlet politikaları düzeltilsin de turizmimize kan gelsin diyorduk. Ne yazık ki bizim dediğimiz kan terörün akıttığı bu gerçek kan değildi. Turizmden geçtim artık, derdim insan olabilmekte.

İnsanoğlu aklı kadar hırslarıyla da hep zarar veren olmuştur. Hem kendin, hem doğaya, hem yaratanın her zerresini yansıtan her şeye zarar verme lüksümüz yokken bu hakkı bize kim veriyor anlamış değilim. Zaten anlayacak birisini de düşünemiyorum. Bizler iyi insan olmayı sadece sosyal medyada özlü sözler paylaşıp, özel günleri kutlamakla karıştırır olduk. Tüm bunları yaparken de insanlığımızdan uzaklaştık. Özümüzden koptuk. Bütün bunlar ne zaman oldu? Nasıl kan akıtmak, insana kıymak bu kadar ucuz hale geldi?

Artık bir gün olmuyor ki bir acıyla uyanmayalım, sonumuzu düşündükçe hüzünlere gark olmayalım. Neydi hayallerimiz, neydi bizim büyüklerimizden öğrendiklerimiz, neydi bizim çocuklarımıza öğretmek istediklerimiz;

Güzel insan olmak, bize yapılmasını istemediğimiz şeyleri başkalarına yapmamak, sözü-özü bir, doğru, dürüst, ama en önemlisi hep sevgi dolu, yaratılanı yaratandan ötürü seviyor olmak.

Ben kızıma bırakacağımız dünyanın böyle olmasını hiç istemiyorum. Her bir annenin gözyaşlarıyla boğuluyorum. Geleceğe dair içimde yeşeren tüm ümitleri kopartıp atıyorum. İnsan olmaktan utanıyorum. Nefes alamıyorum. Kan kokusuna alışmak istemiyorum.

Bize ne oluyor bilmiyorum ama kötü şeyler oluyor. Kardeş kardeşi, can canı kırıyor ve birileri bizim bu öykümüzü film izler gibi izliyor. Tüm dünya globalleşirken biz birbirimizi kırıp geçirmek yerine,elele verip gücümüze güç katsak.Kimsenin canı yanmasa.Kimsenin kanı akmasa.

Siyasi oyunlardan ben çok sıkıldım. Siyasi kimliklerden de çok sıkıldım. İnsanlık kimliğimize ne oldu? Birileri bize insan olduğumuzu hatırlatmazsa o aklı yok dediğimiz hayvanlardan daha aşağılarda olacağımız kesin. Her gün birilerinin çıkarları için ölen insanlar, öldürülen insanlar… Hiçbir acının kimliği olamaz. Hiç bir kimliğin özünde insan dışında bir varlık olamayacağı gibi. Sevgiyle kalın. “

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*