Bir gün değil her gün ‘Önce Kadın’

0

 

Kış mevsiminin keyifli yaşandığı yerlerin başında gelir Marmaris. Kış ortasında bir ay süreli bir festival düzenleyen, çılgınca yağan yağmurun altında havai fişek şovu izleyen başka bir yer daha var mıdır acaba? Bu sene, bol yağışlı bereketli bir kış yaşadık. Şimdi ise doğanın  uyanışa geçtiği, havaların hızla değiştiği bir mevsimdeyiz, yanınıza güneş gözlüğünüzü, şemsiyenizi, havlunuzu, plaj terliğinizi alın, ama siz yine tedbirli olun, atkınızı ve berenizi de almayı unutmayın.  🙂

Hatta boş verin mevsimleri, havaları, en iyisi kendi havanıza göre takılın işte! Yaz nasıl olsa gelecek, güneş göz kırpacak, mis kokulu çiçekler açacak, pazarda birbirinden leziz sebzeler, meyveler, otlar tezgahlarda yerini alacak, vitrinlere renk cümbüşü gelecek, ortalık iyice şenlenecek.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde akla gelen kadınlarımızın ayıdır Mart.

Derler ki; kadınlar erkeğin koltuk değneğidir. Kadınlar olmazsa erkekler yıkılır. Gerçekten de bu sözün doğruluk payı büyüktür. Erkekler her ne kadar kadınlardan daha güçlü olduklarını savunsalar da, toplumda erkeğin gücü anlatılıp dursa da, içten içe biliyoruz ki, bunların hepsi hikaye! Kadınlar nazik fiziksel yapılarıyla güçsüz gibi dursa da, demir gibi iradeleriyle aslında erkeklerden daha güçlüdür. Kadındır evi çekip çeviren. Erkeği yönlendirir. Çocukları eğitir… Ailenin bütünlüğünü kadın sağlar. Ben güçlüyüm diye böbürlenen erkeği de doğuran kadındır.

Son yıllarda markaların da hayata tutunma projeleri hep kadınlar üzerinden oluyor. Kadınların toplumsal ve iş hayatındaki konumunu eşit duruma getirmek, onlara istihdam yaratmak, onların emeklerinin ve hayallerinin hayat bulmasını sağlamak amacıyla yapılan tüm projeler başarıya ulaşıyor.

Yüzlerce marka, yüzbinlerce kadın istihdamı sağlıyor.

Örneğin, Mercedes-Benz “Her işin başı eğitim” prensibiyle toplumda kadının her alanda hak ettiği güce kavuşması, kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği tanınmasını hedefliyor. Mercedes-Benz; ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ile birlikte ‘’Her Kızımız Bir Yıldız’’ projesini gerçekleştiriyor.

Dermalogica tüm dünya kadınlarına işlerini kurmaları ya da geliştirmeleri için FITE ( Ekonomik Özgürlük İçin Girişimcilik ) projesini başlattı. Satılan her bir Dermalogica ürünüyle ihtiyacı olan kadın ve çocukların ekonomik özgürlüklerine kavuşabilmelerine olanak sağlanıyor.

Bir diğer örnek de ’ Toprağın Kadınlarından Sofralara’ projesi kapsamında, Türkiye’de toprağın dilinden anlayan üretici kadınlarla iş birliği yapan BigChefs kurucu ortağı ve CEO’su Gamze Cizreli bu özel projesi ile hem kadına hem de tarıma destek oluyor.

Bütün bunlar niye?

Çünkü kadın hayatın odağında yer alarak, üretir. Hayatın sürdürülmesinde, neslin devamında hakimdir.

Bir kahramanlık destanının yazıldığı aydır bu ay.

Türk tarihinin en şanlı sayfalarından biri olan Çanakkale Destanı da bu ayda yazılmıştır.

Bu kutlu zaferin 104. yıldönümünü idrak ediyoruz.

Ne Mutlu Bizlere.

Bize bu gururu yaşatan ecdadımıza, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahraman şehitlerimize minnettarız.

Onlara layık olmak boynumuzun borcudur.

Şehri Yaşayın Ve Yaşatın

Bu ayki sayımızda binlerce Marmaris sakininden renkli görüntüler bulacaksınız. Cemiyet, iş, sanat ve siyaset dünyasından da haberlerimiz var size bol bol.

Gül Özdündar Şenay’ın Prof. Nuran Bilgin ile yaptığı röportajda sanatı, Selnur Teke ile yaptığı röportajda hayatta oluş amacınızı sorgulayacaksınız.

Buddha Spa ile bedeniniz, Özgür Taşkıran Konaç ile de ruhunuz arınacak.

Ek olarak da ağzınız tatlansın dileği ile Ebru Omurcalı’dan tatlı tarifleri de 56. sayfada.

Şimdi karar anı

Ülkenin gündemi malum… Seçim kapımızda

Milyonlarca vatandaşımız 31 Mart‘ta yaşadığı yerin yönetim kaderini belirlemek için oy kullanacak. Harekete geçin, vatandaşlık görevinizi yerine getirin ve oyunuzu kullanın.

Arkasında ve meclisinde kadın olan başkan adaylarından,  ilham veren öyküsü olan, dört mevsimi mutlu yaşayabilen, ruhu olan, sanat olmazsa olmaz diyen, adaletli, cesur, dinamik, özgür, samimi olandan yana olsun tercihiniz.

Marmaris’in yönetimine talip olan belediye başkan adaylarından Ak Parti’li Serkan Yazıcı’ya, CHP’li Mehmet Oktay ve DSP’li Ali Acar’a başarılar diliyorum.

Cumhur İttifakı, Ak Parti Marmaris Belediye Başkan Adayı, İşadamı ve Ralli Pilotu Serkan Yazıcı ve Eşi Gül Hanım ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Kapılarını bize açan Yazıcı Ailesi’nin, Hayallerindeki Marmaris’i dinlediğimiz röportajımız sayfa 30’da.

Keyifli Okumalar

Seycan Akman

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*