PSYCH-K ®, neredeyse tüm insan alışkanlık ve davranışlarının hem yapıcı hem de yıkıcı olarak ortaya çıktığı zihnin bilinçaltı düzeyinde kendini sınırlayan inançları değiştirmenin basit ve doğrudan bir yolu. Dünya üzerinde milyonlarca kişi ile yapılan çalışmalarda çok olumlu sonuçlar alınmış ve etkinliği 35 yıl önce bilimsel olarak kanıtlanmış.

Tekniğin yaratıcısı Rob Williams Amerikalı bir Psikoterapist. Hala eğitmenler yetiştirmeye devam ediyor. Rob Williams’ın beklentisi; her şeye, herkese karşı koşulsuz sevgi, şükran ve cesaret.

Zeynep Kazandöğer aslen İstanbullu. Uzun yıllardır Marmaris’te yaşıyor. İki çocuk annesi olan Zeynep hanım 4 yıldır PSYCH-K ® uygulayıcısı. Daha önceleri ticaretle uğraşmış ve turizm sektöründe hizmet vermiş olan Zeynep Kazandöğer  PSYCH-K ® ile sadece Marmaris’ te ve Marmarislilere değil online seanslar ile aslında tüm insanlığa hizmet ediyor.

4 yıl önce çok ihtiyacım olan bir dönemde PSYCH-K ® adında bir uygulamayla tanıştım aslında tanıştırıldım. Hayatımda, özellikle ailemde ve çevremde çok olumlu ve hızlı sonuçlarını görünce hatta bu değişimler sadece 1 seansta gerçekleşince bunu benim de öğrenmem gerektiğine karar verdim, Marmaris ve İstanbul’daki eğitimlere katıldım.

PSYCH-K ® bir çeşit bilinçaltı temizliği yöntemidir diyebilir miyiz?

Hayır, bu yöntem bir bilinçaltı temizliği değildir, bilinçaltında dönüşüm sağlamaktır.

Bilinçaltımızda yer alan inançlar ve programlamalar bir tuşa basarak bir anda silinebilecek veriler değillerdir. Anne rahminde başlayan yaşam serüvenimizle birlikte 7 yaşımıza kadar çevremizden bilgiler toplarız. Özellikle anne babamızdan, aile büyüklerimizden, öğretmenlerimizden aldığımız verileri kendi filtrelerimizden geçirerek algılarız ve bilinçaltımızda bir veri deposu oluştururuz. Böylece bilinçaltımız mayın tarlası misali, bazen bize hiç hizmet etmeyen, bizi bloke eden, sabote eden inançlar ve programlamalarla dolar. Hatırlayabildiğimiz ancak bir o kadar da hatırlayamadığımız travmalarımız vardır! Büyüme çağımızda “ayıptır”, “günahtır”, “sen anlamazsın”, “sen sus”, “beceriksiz” gibi cümleleri hepimiz duymuşuzdur.

İşte bu travmalar içimizde farklı farklı duyguları hapseder. Bu duygular ihtiyaç duydukça, zamanı geldikçe tekrar ortaya çıkar ve kendimizi içinden çıkamadığımız durumlarda buluruz. İşte tam da bu noktada bir desteğe, yardıma gereksinim duyarız. PSYCH-K ® ile bizi engelleyen, sabote eden olumsuz inanç ve programları bizi destekleyen inançlara dönüştürebilir, içimizdeki potansiyeli yeniden kullanabilir ve hayatımızı yeniden şekillendirebiliriz.

Bu alanda benzer pek çok teknik var, neden PSYCH-K ®?

Birçok tekniği denedim ama bugüne kadar karşılaştığım en hızlı, en etkili ve bilimsel teknik PSYCH-K ® oldu.  Örneğin geçmişinizde sizi olumsuz etkileyen bir travmanız var, seans esnasında yaklaşık 4 dakika içerisinde o travmanın hissettirdiği, sizi olumsuz etkileyen alışkanlık ve davranışlara iten o duyguyu dönüştürebiliyorsunuz. Hedef; travmanın ne olduğunu öğrenmek değil; siz hatırlasanız da hatırlamasanız da sizi sabote eden o duygudan özgürleştirip farklı bir bakış açısından bakmanızı sağlamak ve sizi engelleyen blokajları birlikte dönüştürmek.

Hatırlayabildiğiniz veya hatırlayamadığımız dediniz, hatırlayamadığımız travmalarımızın bizi nasıl etkilediğini biraz açar mısınız?

Aslında yaşantımıza anne rahminde başlıyoruz dolayısıyla anne rahminde bile yaşanan ancak hatırlanmayan travmalarımız olabiliyor. İşin ilginç tarafı bunlar bilinçaltımızda travma olarak değil duygu olarak kalıyor ve biz farkında dahi olmadan tüm yaşamımızı, günlük hayatımızı etkiliyor. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki yaşantımız %95 bilinçaltımız tarafından yönetiliyor. Örneğin; bir bisikletten düşme travması öfke, nefret, değersizlik, yapamam, hak etmiyorum gibi farkına varmadığımız duygulara dönüşebiliyor. Bu duygular da hayatımız boyunca ilişkilerimizi, kariyerimizi, fiziksel ve ruhsal sağlığımızı  etkileyebiliyor.

Bilinçaltı ile nasıl iletişime  geçiyorsunuz?

Bilinçaltı ile iletişim kurma yöntemi olarak kas testi, kinesyoloji kullanılır ancak PSYCH-K ® de uygulanan kas testi diğer tekniklerde kullanılandan daha farklı ve özgündür. PSYCH-K ® seanslarında amacımız hikayeler, anılar değil. İlk 10-15 dakika konuşuyoruz, daha sonra mevcut durumunuzdaki değişmesini istediğiniz durumu/hali belirleyip “dengelemeler” adını verdiğimiz tam beyin duruşuyla hızlı, etkin ve kolay bir şekilde bilinçaltına hayatınızı destekleyen yeni verileri kaydediyoruz.

Danışan seansta bilinçli olarak nasıl yapıldığını ve eski bilgi ve inançlarının nasıl destekleyici hale dönüştüğünü görebiliyor. Seanslar birebir olarak yapılıyor ve yaklaşık 1 saat sürüyor.

Bu teknik sigara, alkol, aşırı yemek yeme gibi bağımlılıklarda etkin oluyor mu?

Diğer tekniklerde olduğu gibi bu teknikte de geçerli olan bir tek şey var; istekli olmak ve inanmak. İstemeyen ya da inanmayan kişiyle çalışma yapılsa da sonuçlar uzun dönemde alınabiliyor. Kişi kendi isteğiyle geldiğinde ise  sonuçlarını çok daha hızlı ve kalıcı olarak alıyor. Kişiler sihirli değnekle değişim bekliyorlar, yani beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden oturduğu yerden kilo vermeyi, ya da doktora gitmeden hastalıklarının iyileşmesini istiyorlar. Oysa çalışmayı yaptıktan sonra aksiyon adını verdiğimiz belli adımların atılması gerekir ve buna kişinin kendisi karar vermelidir.  İşin aslı alışkanlıklar konusu duygusal bir bağımlılık olduğu için doğrudan olaya kilo, alkol, sigara diye bakmıyoruz kişinin gerçekten neden şikâyetçi olduğuna ve ne istediğine odaklanıyoruz.

Öğrencilerle sınav öncesi stres kontrolü konusunda çalışmalarınız var mı?

Son yıllarda insanların temel sorunu stres, doktora gittiğimizde bile pek çok hastalığın sebebinin aslında fiziksel değil tamamen stres kaynaklı olduğu söyleniyor.

Stres kötü bir şey değil aslında.Yıkıcı stres fiziğimize, iç organlarımıza, zihnimize, çevremize zarar veriyor. Bu stresi yapıcı hale getirince sizi destekleyen ve başarıya götüren bir ivme haline gelebiliyor. İnsanlara maalesef bu öğretilmiyor, hâlbuki stres doğru kullanıldığı takdirde başarıyı da beraberinde getirir. Bu konuda sınava girecek olan öğrencilerle yoğun çalışıyoruz. Korkuyorlar, heyecanlılar ve gelecekleri bir sınava bağlı olduğu için yoğun stres altına giriyorlar.  Çünkü onlara bu öğretiliyor. Hedef huzuru kaçırmadan, endişeye girmeden kolaylıkla o süreci atlatabilmek.

Kimler PSYCH-K ® eğitimi alabilir?

PSYCH-K ® yi herkes öğrenebilir. Hem kendinizle hem çevrenizde ihtiyacı olanlarla uygulayabileceğiniz bir teknik. Eğitimler genelde yılda 4-5 kez İstanbul’da açılıyor! Ancak istek olduğu takdirde Marmariste’de eğitim açıyoruz. Dünyada şu ana kadar yetişmiş tek bir Türk eğitmenimiz var ve o da New York’ta yaşıyor. Çok şanslıyız eğitimleri Türkçe olarak veren biri olduğu için. Marmaris’te daha önce de 2 kere açtık eğitimi.

İlginç bir anınızı anlatır mısınız?

Son yıllarda çok fazla panik atak konularıyla karşılaşıyorum.  Birçok tekniği ve desteği denemiş ama sonuç alamamış panik atak yaşayan bir danışanım evinden dışarı dahi çıkamıyordu. Seansta hedefimiz panik ataktı ama konu bambaşka bir yöne döndü. Gerçek problemin maddi kaygı kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Seansın sonunda daha ben çıkmadan ceketini giyip ben bir hava alayım diyerek çıktı gitti.

Bu keyifli sohbet için teşekkür ederim Zeynep hanım. Başarılarınızın devamını dilerim.

Gül Özdündar Şenay

İletişim: instagram değişimin anahtarı

Facebook değişimin anahtarı

fww.degisiminanahtari.net

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*