Marmaris Belediye Meclisi, olağanüstü toplantıyla koronavirüs salgınından etkilenen işletmeler ve belediye kiracıları ekonomik açıdan rahatlatacak kararlar aldı.

 

Koronavirüs nedeniyle en son toplantısını Mart ayında gerçekleştiren Marmaris Belediye Meclisi, olağanüstü toplantı için bir araya geldi. Armutalan Kültür Merkezi’nde yapılana toplantı salgın önlemleri gereğince halka kapalı yapıldı. Sosyal mesafe kurallarına uyulan toplantıda 2 gündem maddesi görüşüldü.

 

KATI ATIK BEDELİ ERTELENDİ

 

Maddelerden ilki su aboneliği bulunan işletmelere yönelik oldu. Oy birliği ile kabul edilen maddeye göre salgın nedeniyle genelge gereği faaliyeti durdurulan berber, kuaför, restoran gibi işyerleri evsel katı atık ücretinden muaf tutuldu.

Ayrıca su aboneliği bulunmayan mükelleflerin ödemesi gereken evsel katı atık ücretinin Mayıs’ta ödenecek ilk taksidin Eylül’de tahsil edilmesine karar verildi. Belediye ayrıca MUSKİ tarafından Nisan-Mayıs ve Haziran ayları  su faturasıyla birlikte tahsil edilen evsel katı atık ücretlerinin tahsili de üç ay süreyle ertelendi.

KİRACILARA DA MÜJDELİ HABER

 

Meclis toplantısında belediye kiracılarını rahatlatacak kararlar alındı. Buna göre Marmaris Belediyesi’nin mülkiyetinde ve tasarrufunda faaliyet gösteren işyerlerinin kira ve ecrimisil borçlarının 19 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 aylık döneme ilişkin tahsil edilmesi gereken kısımlarının 3 ay ertelenmesi ve borçların ertelenen süre sonunda ertelenen süre kadar aylık eşit taksitler halinde herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulanmadan tahsil edilmesi kararlaştırıldı. Öte yandan pandemi nedeniyle ekonomik faaliyetleri durdurulan ve faaliyette bulunamayan kiracılardan da faaliyetlerin durdurulduğu süre boyunca kira bedeli alınmaması oy birliği ile karara bağlandı.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*