Marmaris Bal Evi’nde düzenlenen “1’inci Gastronomi ve Kültür Şenliği” Marmaris Ticaret Odası’nın desteğiyle 2012 yılında Osmaniye Mahallesi’nde kurulan Marmaris Bal Evi’nde gerçekleşti. Düzenlenen kültür şenliğine, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün,  Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, , Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, kamu, kurum ve kuruluş müdürleri, oda başkanları, turizm acente temsilcileri ile çok sayıda yerli ve yabancı tur rehberi katıldı.

Şenliğe ev sahipliği yapan Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal yaptığı konuşmada   ”Bizi biz yapan eşsiz kültür değerlerimizden olan Hıdırellez kutlamalarında, işi paylaştığımız gibi bugün kültür ve aşımızı da paylaşıyoruz. İşimize, aşımıza sevgi ve kültürümüzü katık ettik. Katılımınız için teşekkürler, şeref verdiniz. Baharın müjdesi Hıdırellez’de dileğim, Türkiye’nin güzel insanlarına dünya çam balı başkenti cennet Marmaris’te kardeşlik ve bol rızk diliyorum.” dedi. Kaymakam Celalettin Yüksel’de konuşmasında, bu yıl ilk kez yapılan bu şenliğin geleneksel hale getirilerek her yıl yapılması belirtirken, geleneksel lezzetlerimizin bölgeye gelen turistlere sunulmasına ve Gastronomi Festivali’nin önemine de değindi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise konuşmasında “ Hıdır ve Ellez’in birleştiği bugünde sevgili Ticaret Odası Başkanımız bizi bir araya getirdi ve bizi sevgiyle birleştirdi.” dedi. Ayrıca, Muğla genelinde yapılan turizmi yeniden değerlendirmeliyiz. Gelen turiste sadece deniz, kum, güneşi sunuyoruz. Halbuki Muğla önemli bir coğrafya ve her türlü zenginliğe sahip bunu da turizmde çok iyi değerlendirmeliyiz.” diyerek sözlerine devam etti.

Şıra ikramıyla başlayan şenlik, efe oyunu, folklor ekibinin zeybek oyunları, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği konserleriyle devam etti. Bal Evi’nin bahçesine kurulan otağda, yöreye ait ev eşyaları ve kıyafetleri sergilendi. Organik tatların yer aldığı stantlar kuruldu. Mehmet Baysal ve eşine kına gecesi yapılmasının yanı sıra folklör ekibi tarafından köy düğünleri ve kına geceleri canlandırıldı. Güney Ege Marmaris Aşçılar Derneği tarafından bölgeye has “sura” isimli yemeğin de tanıtımı yapıldı. Davetlilere suranın yanı sıra keşkek, taze yaprak sarması, yoğurtlama, çingen pilavı, piyaz, ot kavurma, parmak tatlısı, zerde ve kıyam sunuldu. Şenlik gece geç vakitlere kadar sürerken, Bal Evi girişinde yakılan Hıdrellez ateşinden atlanmasıyla son buldu.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*