Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerini sınırları içinde barındıran, Bodrum, Fethiye ve Marmaris Belediye Başkanları bir araya gelerek “ Turizm Değerlendirme” toplantısı yaptı.

Toplantıda;

1-Bölge turizmini olumsuz etkileyen unsurların değerlendirmesini,

2-Bu sezonda turist sayısındaki düşüşlerin önlenebilmesi için gerekli tedbirleri,

3- Yapılabilecek ortak tanıtım çalışmalarını,

4- Bundan sonra düzenli toplanarak, bölgedeki turizm potansiyelinin gelişmesi için iş ve güç birliği yapılması kararı alındı.

Başkanlar, bu birlikteliğin ilk etkinliği olarak da, hem Milli Eğitim Bakanlığı, hem Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ortak bir çağrıda bulunarak okulların açılış tarihinin bir hafta ertelenmesini istediler. Ayrıca “2015/16 öğretim yılı için okullar 14 Eylül 2015 günü açılacak. Bir hafta sonra ise Kurban Bayramı haftası başlayacak. Bu durumun çocukların motivasyonunu ve konsantrasyonunu olumsuz etkileyeceğini, hem de daha öğretim yılı başlamadan tatile girerek eğitimin sekteye uğrayacağını düşünüyoruz ” dediler.

Bu tür bir kararın aynı zamanda iç turizmimiz ve ekonomimizi çok olumlu etkileyeceği, olumsuz geçen ve büyük kayıplar yaşayan turizm işletmelerinin kısmen yaralarının sarılacağını, aileler için de önceden tatillerini planlama fırsatı vereceğini düşünerek okulların açılış tarihinin Kurban Bayramı’ndan sonraya bırakılmasını talep eden Başkanlar, bunun bir an önce açıklanmasının, gerek okula hazırlık, gerekse tatil planlaması bakımından sayısız yararları olacaktır diyerek sözlerini noktaladılar.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*