Çocuklara balık yemeyi sevdirmek amacıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Balıkla Büyüyorum Programı” kapsamında Marmaris’teki bir köy okulunda etkinlik düzenlendi. “Haftada iki gün balık, yaşam boyu sağlık” sloganıyla düzenlenen ve şenlik havasında geçen etkinlikte Çetibeli Ali Fikret Bilgin İlkokulu öğrencilerine balık ekmek ve meyve suyu ikram edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortaklaşa hayata geçi,rdiği “Balıkla Büyüyorum Programı” Çetibeli Ali Fikret Bilgin İlkokulu’nda da uygulandı.

HAFTADA 2 GÜN BALIK, YAŞAM BOYU SAĞLIK

;İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde çalışan uzmanlarca okul öğrencilerine, “Haftada iki gün balık yaşam boyu sağlık” yazılı şapkalar hediye edilip, ‘balık’ konulu eğitim verilmesiyle başlayan programın bundan sonraki bölümüne Muğla Valisi Vali Amir Çiçek ,Marmaris Kaymakamı Celalettin Özdemir, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal, İlçe Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, ,İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nejmettin Kaya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda protokol üyesi katıldı.

YAYGINLAŞACAK

 

Okul kapısında çiçeklerle karşılanan Vali Amir Çiçek, mangalda pişirilen balıkları çocuklara ilk ikramını kendi elleriyle yaptı. Okulun 152 öğürencisine de ekmek arası balığın yanısıra meyve suları dağıtıldı. Vali Çiçek, balıkla beslenmenin ne kadar önem taşıdığını burgulayan etkinliğin gerçekleşmesine emeği geçenlere teşekkür etti, “Muğla’da bu program, yaygınlaşarak devam edecek” dedi.

AMAÇ: FARKINDALIK YARATMAK

Nejmettin Kaya da, Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevreli olması, nehir ve göller açısından da zengin olmasına rağmen balık tüketiminin, özellikle çocuklarda çok düşük seviyede olduğuna dikkat çekti. Kaya, şunları söyledi: “ Biz de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak, çocuklara balık yemeyi sevdirmek, dolayısıyla tüketimini arttırmak amacıyla, balık yemeye biraz daha farkındalık oluşturmak, bu konuda eğitimler vermek için çalışmalar başlattık. İlçe Müdürlüğü olarak biz de, etkinlik için özellikle denizi kıyısı olmadığı için  Çetibeli mahallemizi seçtik.”

Öğrenciler ise uzmanların kendilerine faydalarını sıraladığı balığı yemeyi çok sevdiklerini ifade etti.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*