Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Marmaris’e gelişinin 82. Yıldönümü düzenlenen resmi tören ve etkinliklerle kutlandı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Marmaris’e gelişinin 82. yıldönümünü kutlama töreni, Belediye ile bazı kurumların desteğiyle Kaymakamlıkça, Atatürk Meydanı’nda organize edildi. Törene, Kaymakam Celalettin Yüksel, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ali Çekiç, Belediye Başkanı Ali Acar, Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Demirel, kamu kurumlarının amirleri Ak Parti, CHP, MHP, Vatan Partisi, odalar, dernekler ve bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, vatandaşlar, öğrencilerden oluşan kalabalık katıldı.

Atatürk anıtına çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması,  Aksaz Bandosu ve Tören Bölüğünün eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından emekli Astsubay araştırmacı yazar Erol Uysal günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Erol Uysal, Atatürk’ün Marmaris ziyaretleriyle ilgili bilgi verdi, şunları söyledi:

“Mustafa Kemal Atatürk 23 Şubat 1935 yılında Marmaris’i ziyaret etti. Fakat bu Atatürk’ün resmi kaynaklara göre ilçeye ilk gelişi değil. Bu tarihten 2 yıl önce, 30 Ocak 1933’te, Mustafa Kemal, Gülcemal isimli vapurla Marmaris’e gelmiş,  fakat ilçede çok kalmamıştır. İlk gelişinin ardından 23 Şubat 1935 yılında Marmaris’e tekrar gelen Atatürk, Araştırma Merkezi’nin raporuna göre ilçeye asıl ziyaretini bu tarihte gerçekleştirmişti.”

 

Uysal’ın konuşmasının ardından, Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi’nin katkılarıyla, Atatürk’ün ilçeye gelişi, seyir halindeki bir tekne aracılığıyla canlandırıldı.

Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Atatürk’ü, Atatürk’ün Marmaris’e gelişini konu edinen yarışmanın resim, şiir ile kompozisyon dallarında ilk üç dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Marmaris Ticaret Odası’nın organize ettiği, zeybek ağırlıklı halk oyunları gösterilerini genç bir ekip sundu. Gösterilerinin sonunda

Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Atatürk’ün Marmaris’e gelişini konu edinen yarışmanın resim, şiir ile kompozisyon dallarında ilk üç dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Marmaris Ticaret Odası’nın organize ettiği, zeybek ağırlıklı halk oyunları gösterilerini genç bir ekip sundu. Gösterilerinin sonunda “Paşam Marmaris’imize hoş geldiniz” pankartı açan halk oyunları grubu, büyük beğeni ve alkış topladı.

Törenin sonunda Aksaz Askeri Bandosu Atatürk’ün sevdiği yada O’nun için yazılmış, bestelenmiş şarkılar ile marşlar seslendirdi. pankartı açan halk oyunları grubu, büyük beğeni ve alkış topladı.

 

ATATÜRK FOTOĞRAFLARI SERGİSİ

Atatürk’ün Marmaris’e gelişiyle ilgili bir etkinlik de Belediye Kültür Evi’nde gerçekleşti. Uğur Mumcu Sanat Galerisi’nde, Marmaris Ticaret Odası tarafından hazırlanan ‘Atatürk’ konulu resim sergisi açıldı. Galeri,  aynı zamanda, Kent Konseyi ile Marmaris Fotoğraf Dostları işbirliğiyle açılan fotoğraf sergisine de ev sahipliği yaptı Serginin çaılışına Kaymakam Celalettin Yüksel, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ali Çekiç, Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner, Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Demirel’in de aralarında bulunduğu kalabalık topluluk katıldı.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*