Uluslararası Aquamasters Yüzme Şampiyonaları Marmaris’te rekor katılımla gerçekleşecek.

16-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında Marmaris Su Sporları Merkezi’nde gerçekleştirilecek  Uluslararası Aquamasters Masterlar Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası ve 19 Mayıs 2015 tarihinde “Dünya Barışı İçin El Ele” sloganı ile İçmeler Orka Beach açığında yüzülecek Uluslararası Açık Su Orka Maratonu’na rekor başvuru gerçekleşti.

2008 yılından bu yana ülkemizde yapılan masterler yüzme şampiyonaları içinde, uluslararası formatıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Aquamasters Şampiyonaları’na 50’den fazla kulüp ve ferdi sporcu olmak üzere, toplamda 700 başvuru ile katılım rekoru kırıldığını açıklayan Aquamasters Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Demirel Şampiyonanın ülke spor turizmine de önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Yarışmaların startını Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ahmet Mazhar Bozdoğan verecek. 25 yaş üstü master yüzücülerin katıldığı şampiyonalardan Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası, yarışmaya 50 m. serbest branşında katılacak olan İstanbul Yüzme İhtisas Spor Kulübünün 92 yaşındaki sportmen yüzücüsü Nejat Nakkaş adına düzenlenecek.

3000 ve 6000 metrelik iki parkurdan oluşan Açık Su ORKA Maratonu ise yarışmanın startını verecek  olan master yüzücü, Galatasaray Spor Kulübü ve Milli takımlar eski Teknik Direktörü değerli spor adamı Yılmaz Özüak adına yüzülecek.

Aquamasters Şampiyonalarında çeşitli kategorilerde kırılması beklenen Türkiye rekorları ve tüm dereceler Türkiye Yüzme Federasyonu’nun görevlendirdiği resmi hakemler tarafından  tescil edilecektir.

Türkiye Yüzme Federasyonu ile işbirliği içerisinde gerçekleşecek ve FINA kurallarının uygulanacağı Uluslararası Aquamasters Şampiyonaları sırasında  Türkiye Yüzme Federasyonu yetkilileri, teknik direktörleri ve akademisyenlerin katılacağı oturum ve söyleşilerde, Dünya’da Master Yüzmenin gelişimi, spor turizmine katkısı ve Kazan 2015 Dünya Masterlar Şampiyonası hakkında da bilgiler verilecek.

Marmaris Belediyesi’nin destekleri ve  Marmaris Deniz Ticaret Odası, ORKA Hotels, Arena, ERGO Sigorta, AHU Hospital, Sportstv ve Radyospor’un sponsor olduğu şampiyonalar boyunca, mesafelerinde ve stillerinde, her yaş grubundan, kadın ve erkek yarışmacıların ilk üçe girenleri madalya ile ve tüm yarışlar genelinde en iyi kadın ve erkek yarışmacılar kupa ile ödüllendirilecekler. Ayrıca Açık Su ORKA  Maratonu 3000 ve 6000 metre genel klasmanı kadın ve erkek birincileri, 2016 maratonuna dek Orka Men ve Orka Women olarak anılacak ve Marmaris’in yükselen değeri  5 yıldızlı Sentido ORKA Lotus Beach Otel’de ikişer kişilik hafta sonu tatili kazanacaklar.

Aquamasters Şampiyonaları sırasında Marmaris’in tanıtımına yönelik olarak ve aynı zamanda yüzme sporuna olan farkındalığı artırmak ve teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Yüzüyorum” temalı bir fotoğraf projesinin startı verilecek.  Her yıl farklı aşamaları hayata geçirilecek ve sergilenecek şekilde planlanan projede Türkiye’nin değerli fotoğraf sanatçıları yer alacak.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*