Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal beraberindeki heyetle birlikte, Muğla Valisi Amir Çiçek’e 20-21-22 Kasım 2015 tarihlerinde Marmaris’te düzenlenecek uluslararası katılımlı “Apiterapi ve Arı Ürünleri Sempozyumu” ile ilgili bilgi verdi. Ziyarette yaptığı açıklamada Muğla’da arıcılık faaliyetlerinin çok önemli bir ekonomik girdi olduğunu dile getiren Vali Çiçek, sempozyumun çam balı üretiminde söz sahibi olan Marmaris’te düzenlenmesi konusunda emek sarf eden herkese teşekkür etti.

Bölge özelinde ve Türkiye genelinde “Apiterapi ve Arı Ürünleri Sempozyumu”nun başta sağlık olmak üzere turizm sektörüne de ekonomik anlamda büyük ölçüde katkı sağlayacağının altını çizen Vali Çiçek, turizm 12 aya yayılması konusunda alternatif turizm arayışları içerisinde sağlık turizmin değerlendirildiğini, bu kapsamda Muğla’da önemli bir ekonomik faaliyet olan arıcılık üzerine bu sempozyumun düzenlenmesinin sağlık turizminin gelişmesi açısından olumlu bir adım olduğunu dile getirdi. Bu projeyi hayata geçiren Marmaris Ticaret Odası’na ve hocalara teşekkür eden Vali Çiçek, sempozyumun hayırlı olmasını diledi.

Sempozyum hakkında Vali Çiçek’e bilgi veren Arı Yetiştirme Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, dünya genelinde Apiterapi uygulamalarının çok yaygın olduğunu, ülkemizde ise yavaş yavaş uygulamaya geçildiğini belirtti. Arı ürünlerinin özellikle doktorlar tarafından ilaç yerine kullanılmasını sağlamak amacıyla bu sempozyumun düzenleneceğini söyleyen Doğaroğlu, sempozyumda arı ürünlerinin yararlarının ve doğru kullanımının anlatılacağını dile getirdi. Bu sempozyumla birlikte Marmaris’i de tanıtmayı amaçladıklarını belirten Doğaroğlu, toplumun ve doktorların ilgisini çekecek bir sempozyum olacağına dikkat çekti.  Heyet bir süre Vali Çiçek’le görüş alışverişi yaptıktan sonra makamdan ayrıldı.

Apiterapi nedir?

Apiterapi; kısaca “bal arısının ürünlerinin sağlık amaçlı kullanımıdır” Bu ürünler bal, bal mumu, polen, propolis, arı sütü ve arı zehridir. Apiterapi söz konusu ürünlerin sağlık amacıyla kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiği, kimlerin, hangi ürünü, ne amaçla, nasıl kullanabileceği, ürünlere karşı hassasiyet ve alerjik durumlara doğru yaklaşım gibi konular üzerinde durur.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*