Denim Tasarımcısı Ahmet Giray Yılmaz Malatya’dan sonra Şebinkarahisar’ın Tamzara Mahallesi’nde yaptığı defile ile büyük ilgi çekti. Hazırladığı modeller erkek modasına farklı bir çizgi getirdi.

 Çalık Holding’e bağlı Çalık Denimde Ar-Ge tasarım sorumlusu olarak görev yapan Denim Tasarımcısı Ahmet Giray yaptığı tematik defileler ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay Malatya’da M.Ö 3500’lere kadar uzanan tarihi ile bilinen Arslantepe Höyüğü temalı uluslararası katılımcıların yer aldığı bir defile gerçekleştiren Ahmet Giray son olarak Ünlü Tamzara dokuması konsepti bir çalışma yaparak Şebinkarahisar’da bir defile gerçekleştirdi. Malatya’da yaşayan tasarımcı İstanbul dışında olmasına rağmen sektörel anlamda tanınmakta ve kumaş tasarımı anlamında sektörde kendini ispatlamış.

Moda dünyasının Anadolu’dan yetişen son modacısı olarak bilinen Giray, meslek aşkına sahip olan tasarımcı fiziksel olarak Türk modasının kalbi niteliğindeki merkezlerden uzak olmasına rağmen sektörde hızlı bir ivme yakalamış ve adından sıkça bahsettirmiştir.

Defileyle ilgili detayları anlatan Giray,  “ Tamzara’da yaşamı anlatan tematik ceketlerin dönemsel öğeler ele alınarak kalıpları çıkarıldı. Tamzara dokumasının genel özellikleri gözetilerek kumaşlar dokundu. Örneğin Ebruli cekette özel bir iplik kullandık. İplik üç renge sahiptir. Yatay çizgili olan takımda ise doğal boyalarla elde edilen ipliklerle dokunmuştur. Takım elbiselerde dikkat edilirse her üründe olduğu gibi bütün çizgiler dengeli bir şekilde birbirine denk gelmektedir. Pantolondaki desenlerle cekettekiler dahi birbirine denk gelmektedir. Takılarda teşbih benzeri öğeler kullanıldı. Bunun nedeni Anadolu kültüründe yer alan ve sabır taşı olarak bilinen bu nesnelerin Anadolu halkının fedakarlığına ve iyi niyetine bir gönderme olarak kurgulanmıştır. Ayakkabılarda yaz konseptine uygun olarak. Sandalet benzeri bağcıklı ayakkabılar kullanılmıştır. Şapkalar ise Anadolu kültürü içerisinde hala devam etmekte olan bir kültürü yansıtmaktadır.” dedi.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*