RT7A4321_400x600

Dr. Aslıhan KIRKAĞAÇ- Dermatoloji Uzmanı

Cildimiz, genel sağlık durumumuzu yansıtmanın yanı sıra görsel olarak da çok değerli bir organımızdır. Ancak yıllar içinde cildimizde kırışıklık, sarkma, kahverengi lekeler gibi yaşlanma belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Uzayan insan ömrüyle birlikte yaşam kalitesini artırmak ve yaşlanma etkilerini geciktirmek ve önlemek daha ön plana geçmiştir. Günümüzde cildimizdeki yaşlanma belirtilerinin bazıları bilinçli uygulamalarla engellenebilmekte, bazıları da uygun yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Cilt yenileme tedavileri cildin doğal yapısına uygun olarak düzenlenmiştir. Yapay bir görünüm oluşturmaz. İyileşme süresi gerektirmez, kısa sürede uygulanır tedavi sonrası günlük yaşama devam edilir. Güvenli ve rahattır.

Dermatokozmetik uygulamal Dermatoloji ve Plastik cerrahi uzmanlarınca veya onların gözetiminde yapılmasını tercih etmeliyiz. Doğru ellerde, doğru ortamlarda ve kurallara uygun yapılmadığı takdirde, derimizde bazı geri dönüşümsüz kalıcı hasarlar oluşabilmektedir.

Dermatokozmetik uygulama olarak; hastanın sorununa yönelik, kimyasal peeling, botox, dolgu maddeleri, mezoterapi, PRP, dermaroller, ameliyatsız yüz germe (Örümcek Ağı) ve lazer uygulamalarından herhangi biri ya da birkaçı yapılabilir.

 

Tüm bu işlemler Marmaris Özel Yücelen Hastanesi Dermatoloji bölümümüzde tarafımca uygulanmaktadır.

DSC_0390

Ben sizlere son yıllarda geliştirilen ve Avrupa’da sıkça kullanılan yeni bir (cilt germe) lifting yöntemi olan Ameliyatsız İple Yüz Germe ( Örümcek Ağı) den bahsetmek istiyorum.   Bu yöntemde cildin asılacak ve kırışıklıkların giderileceği yerlerinde cilt altına özel PDO (polidioksanon)  iplikler yerleştirilmektedir. Böylece lifting etkisi elde edilmektedir. PDO iplikler aynı zamanda cerrahide beyin, kalp ve abdominal operasyonlarda uzun yıllardan beri ameliyat ipliği olarak kullanılmaktadır.  Ayrıca bu yöntemin cilt kalitesini artırdığı ve bir anlamda rejuvenasyon etkisi de gösterdiği tespit edilmiştir.  FTC Terapisi (Fine Thread Contour Therapy); örümcek ağı yöntemi, iplikle asma diye de isimlendirilmiş bir yöntemdir.

Aniden şişme, dışarıdan belli olma özelliği yoktur. Cilt dokularının altına yerleştirilen PDO’ lar 6 aylık bir süreden sonra yerini tamamen doğal görünümlü vücudun kendisi tarafından üretilen kolLajen yapıya bırakır. Yüz derisinde bulunan hücreler ve dokular yeni fibroblastlar ve kolajen üretmeye başlarlar. Böylece sarkan cilt doğal bir gerginliğe kavuşur.  RT7A4408

Cilt germe yönteminin, yüz, boyun ve vücutta birçok uygulama alanı bulunmaktadır. Yüzde özellikle yanak, kaş ve göz kapağı sarkmasında, kaz ayakları, alın germede, bozulmuş çene çizgisinin düzeltilmesinde ve boyun germede başarıyla kullanılmaktadır.

Bu işlem, çok yoğun sarkma ve oturmuş derin çizgilere sahip olmayan erkek ve kadınlar için idealdir. Genellikle 35 ila 60 yaş arası, daha genç ve dinamik görünmek isteyen ancak yüzünde çok ciddi elastikiyet kaybı yaşamadığından ciddi ve açık bir yüz gerdirme operasyonuna ihtiyaç duymayan hastalara uygulanmaktadır.

Genel anesteziye gerek duyulmadan, poliklinik şartlarında, kısa sürede uygulanabilen konforlu, zararsız ve güvenli bir yöntemdir. Cildin sarkma durumuna göre uygulanan özel iplik sayısı 30 ile 100 arasında değişir. Kısa süreli morluklar olabilmektedir. Gerektiğinde tekrarlanabilir. Yaz kış uygulanabilmektedir.

Yapıldıktan hemen sonra cilt germe etkisi başlamaktadır. Cildin sıkılaşması ve gerçek lifting etkisinin ortaya çıkması birkaç haftayı bulur. Nihai etkisi 1-3 ay sonra görülmektedir. Etki süresi ortalama 12-18 ay devam eder.

Dr.Aslıhan Kırkağaç

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*