Ege’nin her detayıyla sizi içine çeken Alaçatı’nın sörf merkezine yakın benzersiz bir organik yaşam alanı misafirlerini huzura davet ediyor. Alaçatı’nın Toskana Vadisi “Vadi Alaçatı”, tatil anlayışını çevreci detaylarıyla baştan yazıyor.

Son yılların yükselen değeri, tatil rotasının vazgeçilmez adresi Alaçatı, yepyeni ve eşsiz bir deneyime sahne oluyor. Sörf alanına yakın bir alanda 80 dönüm arazi üzerine kurulan Vadi Alaçatı, organik yaşam tutkunu misafirlerini ağırlamaya başlıyor. Vadi Alaçatı’da doğanın tüm nimetleri emrinize amade…

Arzunuz, şehir hayatının tüm stresinden uzakta, sakin, huzurlu, toprak ananın kollarında, doğayla baş başa, alışılmışın dışında bir tatilse Vadi Alaçatı tam size göre. Burada toprak en yakın arkadaşınız olacak, yıldızlar tüm gece size eşlik edecek, belki de hiç tatmadığınız sadece hayalini kurduğunuz duygular saracak tüm benliğinizi.

Doğa, Sevgi, Sanat, Mitoloji ve Ay Işığı Altında Duş…

Sevgi ve sürprizler Vadi Alaçatı’nın temelini oluşturuyor. 360 dereceli tam yuvarlak bir cepheye kurulu odalar, doğal ahşap zemin, alabildiğine yeşillik, günü lavanta tarlalarına bakarak karşılamak, orman içinde ama denizin hemen kıyısında olmak, gece duş alırken cam tavanlı banyodan yıldızları seyretmek, içinizdeki şairi adeta ortaya çıkaracak eşsiz detaylar burada… Çocuk atölyesi ise miniklere özel sürprizlerle dopdolu…

Toprakla Baş Başa….VadiAlacati (11)_800x534

Vadi Alaçatı’da toprağın bereketine, bitkilerin ve ağaçların güneşle dansına şahit olacaksınız.  Hiç bir hibrit tohum kullanılmadan, tamamen organik üç dönüm lavanta ve iki dönüm nar ağacı tarlası sadece bir başlangıç. Vadi Alaçatı’da 17 adet ağaçtan yapılmış bungalov evlerde konaklarken, 80 yıllık zeytin ağaçlarının barış dolu kolları sizi saracak, domates, biber ve salatalığınızı topraktan kendiniz koparacaksınız. Hafta sonu ise çocukluğumuzun hatıraları canlanacak ve yazlık sinema keyfi ile en sevdiğiniz filmleri izleyebileceksiniz.

Temiz Enerjili Temiz Proje

Sabah kahvaltılarında akşamdan ekşi mayalı hamurla mayalanan ekmekler hafif zeytinyağı ile pişirilecek. Ceviz ve yerel tür tahıllar kullanılarak zenginleştireceğiz.Her masada fırından yeni çıkan 1 ekmek, yanında gerçek tereyağı ve tabi ki olmazsa olmazımız gerçek soğuk sıkım zeytinyağı smile ifade simgesi Sahibi Bülent Özcan, Vadi Alaçatı’yı temiz enerji odaklı, temiz insanların elinin değdiği bir proje olarak tanımlıyor. Yüksek Mimar Ahmet Beykan’ın şekillendirdiği, temiz enerjisi New Ecofamec firmasının danışmanlığı ile elde edilen, Gülşah Baskıcı ve Nevin Görmüş’ün de katkılarıyla hayat bulan proje, kişisel hayallerin sınırlarını ölçmek üzerine kurgulanmış.

Adeta gözleri olmadığı halde toprakta altında güvenle gezen, ona kendini tüm inanmışlığıyla “gözü kapalı” teslim eden solucanlar gibi tüm yıl toprağı “alt üst” ederek, Alaçatı’nın geleneksel tarım geleneğini canlandırmayı düşleyen Bülent Özcan, mis kokulu tarlalar, lavantalar, bağlar, zeytin ağaçları ve doğaya bereket verecek hayvanları da içine kattığı hayalini Vadi Alaçatı’da gerçeğe dönüştürüyor.

Geniş bir tarlada yetişen 10 bin kök lavanta, sizi mor taneli saçlarında dolaşmaya, mis kokulu elleriyle dokunmaya teşvik edecek. Tarladan topladınız özlerden kendi doğal sabunlarınızı yapacak, tatil dönüşünde onları yanınızda götürebileceksiniz. Vadi Alaçatı heykel atölyesi ise sanat meraklılarının adeta mekanı olacak. Alaçatı taşından kolay işlenir heykeller ve topraktan tabak-çanak-bardak yapacak; ölü ağaçları yontarak şekillendireceksiniz.

Yerel Tohumlara Özgürlük…

Bülent Özcan, Vadi Alaçatı’da yerel tohumları çoğaltmaya odaklanarak, yöredeki her eve bu tohumlardan ulaştırmayı ve Alaçatı yarımadasını hibrit ve GDO’lu fabrika üretimi tohumlardan kurtarmayı da hedefliyor. Toplanan çöpleri evdeyken ayrıştırmak, her eve kompost yapımını öğretmek, organik gübreyi yaygınlaştırmak, atıkları minimize etmek, camları ayrıştırmak, kurulacak cam atölyesinde bu camları geri dönüştürmek ve işlemek, tarım turizmi yapmak, ilerleyen dönemin planları arasında.

Gerçek Bir Arkadaşlık Hareketi…

Sahibi Bülent Özcan için Vadi Alaçatı, kâr amacı gütmeyen, “hesapsızca” ve “dostça” hazırlanmış bir arkadaşlık hareketi. Buradan ayrılmanızın zor olacağı kesin. Yine de evinize dönünce sizi Vadi Alaçatı’dan postalanmış taze yumurtalar, tesise özel nar suyu, Anadolu yerel buğdayından üretilmiş ekmek, hatta zeytinyağı karşılarsa, anılarınızı gülümseyerek hatırlaması hatıra kalacak size…

Vadi Alaçatı’nın Diğer Eşsiz Yanları:

  • Yüzde yüz organik tarım yapılıyor
  • Dikey bahçeler tasarlanıyor
  • Sıcak suyunu ve elektriğini güneş enerjisinden kendi elde ediyor
  • Tamamı yerel tür tohumlar ekiliyor
  • Misafirlerin aynı zamanda oyuncu olacağı tiyatro sahnesi kuruluyor…

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*