Suudi Arabistan kraliyet ailesine ait, dünyanın en büyük yatlarından ‘Al Salamah’, yakıt ikmali için Marmaris’e geldi. Yata,  dört saat süren yakıt ikmalinin ardından gıda ve temizlik malzemeleri yüklendi. Ayrıca, bir balıkçı teknesinden de yata çeşitli türlerde toplam 50 kilogram deniz mahsülü satışı yapıldı. Dev yat, vatandaşlarla turistlerin ilgi odağı oldu.

Bu Miras, Dünyanın En Büyük Yatları Arasında

Almanya’da 1999’da inşa edildikten sonra denize indirilen ve o dönemde dünyanın en büyük yatı olan Al Salamah’ın ilk sahibinin, 2011 yılında hayatını kaybeden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Sultan Bin Abdülaziz El Suud olduğu belirtildi. Yaklaşık 300 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen yatın, veliaht prens öldükten sonra Suudi Arabistan kraliyet ailesine mensup yakınlarına miras kaldığı kaydedildi. Yatın, dünyanın en büyük 10. yatı olduğu öğrenildi. 22 kabininde 40 misafir ağırlayacak kapasiteye sahip ve 94 kişilik mürettebatı bulunan yatın taban alanı 12 bin, toplam yüz ölçümü ise 130 bin metrekare. 12 bin 234 groston ağırlığındaki yatta bir sinema, kütüphane, iş merkezi, tam donanımlı poliklinik, güzellik ve spor salonu ile spa da bulunuyor.

500 Ton Yakıt İkmali Yapıldı

Kraliyet ailesine ait yat için İzmir’den 12 tır yakıt getirtildi. Rıhtıma yanaşan tırlardaki akaryakıt, yakıt ikmal teknesine boşaltıldı. Saatlerce süren yakıt ikmalinin ardından, Al Salamah’ın yakıt deposu 500 ton mazot aldı. Suudi kraliyet ailesi yakıt için akaryakıt firmasına 1 milyon 200 bin lira ödedi. Yakıt ikmalinin ardından lüks yata 3 kamyon da kumanya yüklendi.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*