Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancılar Dayanışma Derneği ve Muğla Üniversitesi tarafından hazırlanan “Akıllı Can Melek” projesi basına tanıtıldı. Proje ile zihinsel engelli bireylerin kaybolmaları durumunda kolayca bulunmalarının sağlanması amaçlanıyor.  Toplantıda tanıtımı yapılan “Kuruşuna Sahip Çık” kampanyası ile de projeye maddi destek sağlanması amaçlanıyor.

Projenin tanıtım toplantısına,  Muğla  Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü  Prof.Dr. Mansur Harmandar, Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancılar Dayanışma Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu,  Marmaris TMYO Müdürü Yrd.Doç.Dr Zekeriya Bingöl, Muğla Üniversitesi CBS & Uzal Müdürü Yrd.Doç.Dr.Ceyhun Özçelik, Coşku Eğitim Kurumları Müdürü Eylem Tan ve BluePort AVM  Halkla İlişkiler Sorumlusu Gülçin Yenipazar Özkan katıldı.

Yapılan konuşmalarda, “ Vatandaşlarımızın yaptıkları alışverişlerde almadıkları bir kuruşlarına biz talibiz. Alınmayan bir kuruşlarını Can Melek Projesi için bağışlamalarını ve kuruşlarına sahip çıkmalarını bekliyoruz” denildi. Konuşmalarda kampanyaya ilk desteğin Blueport Alışveriş Merkezi’nden geldiği hatırlatılırken,  Marmaris’teki tüm işletmelerden de aynı duyarlılığın beklendiği söylendi. Toplantının ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mansur Harmandar ve beraberindeki heyet, kampanyaya destek veren sivil toplum kuruluşlarından biri olan Kalimerhaba Derneği’ni ziyaret ederek Umur Özlüer’den derneğin çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

Akıllı Can Melek Projesi

Akıllı Can Melek Projesi, konum takibi yapmaya olanak sağlayan, zihinsel engelli bireyler için anında ses ve veri iletişimi imkanı tanıyan, güvenli konumsal bölgeler tanımlanarak bu bölgeler dışına gerçekleşecek hareketleri denetleme olanağı sunan bileklikler geliştirilecek. Bileklikler acil durumlarda ve ilk yardım ihtiyacında erişime olanak tanıyacak. Bireylerin belirli bir kentsel alan dışına çıkması durumunda kontrol edilebilecek, konum ve durum bilgileri data ve ses ortamında anlık olarak izlenebilecek. Bu bilekliklerin, bütünleşik bir coğrafi bilgi sistemi ile geliştirilerek ülke kapsamında uygulanabilecek bir model ortaya konulması amaçlanıyor.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*