Temmuz ayının sonlarında başlayan adli tatil Ağustos ayının son günü sona erdi. Marmaris Adliyesi’nde düzenlenen 2015-2016 Adli Yıl açılış törenine Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Demirel, İlçe Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya, İlçe Jandarma Komutanı, Aksaz Deniz Üs Komutanı, Marmaris Baro Temsilcileri, avukatlar ve siyasi partililerin temsilcileri, adliye personeli, kamu kurum ve kuruluşlarındaki yöneticiler ve basın mensupları katıldı.
Tören Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve görevi başında terör örgütü tarafından şehit edilen tüm savcı ve yargı mensupları için bir dakikalı saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’mızın söylenmesiyle başladı.

aha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Demirel yaptı. Demirel’in 2015-2016 adli yılı ile ilgili temennilerini açıkladığı konuşmasında, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “İstiklal, istikbal, hürriyet, herşey adaletle kaimdir.” Hukukun üstünlüğü prensibi ancak bağımsız bir yargı ile mümkündür. Hukuk devletinde yargı devletin yasama ve yürütme gibi devletin üç fonksiyonundan bir tanesidir. Tarafsız ve bağımsız bir yargı teşkilatının varlığı hukuk devletinin olmasa olmazıdır. Tarafsız ve bağımsız adalet teşkilatı yüzyıllardır toplumsal deneyimlerle ortaya çıkmış ve bugünlere gelmiştir. Hukuk devletinin ayrılmaz bir parçası olan bağımsız ve tarafsız bir yargı organı kurallı bir toplum olmanın da bir gereğidir. Bunun içindir ki anayasamız mahkeme bağımsızlığını ve hâkim teminatını ayrıntılı olarak düzenlemiştir. Hukuk devleti ve kurumsallaşmış bir yargı teşkilatı, kurallı bir toplum olmayı sağlarken diğer taraftan da insanların yaşam kalitesini arttırmaktadır. Adliyeler sanıldığı gibi sadece suçluların yargılandığı ve cezalandırıldığı yerler değildir. Aynı zamanda mağduriyetlerin giderildiği ihtilafların sulh ile çözümlendiği, zayi olan hakların tespit edildiği ve sahibine iade olunduğu, en nihai hak arama mecralarıdır. Bunun içindir ki, herkes tarafından özenle korunması gerekir. İnsanlar bu hak arama yerlerinde aradıklarını bulamazlarsa, bu sadece adalet mekanizmasını teşkil eden yargı çalışanlarının sorunu olmaktan çıkar. Gerçek bir yargı teşkilatının olmadığı yerde, sağlıklı bir toplum yapısından ve çağdaş bir devletten de söz etmek mümkün değildir. Bu sebepledir ki, Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında 2 olan hukuk fakültesi sayısı, bu gün yüzlere ulaşmıştır. Yüksek öğretimde hukuk fakülteleri en çok tercih edilen okullar olmuştur. Bu yargının toplum nezdinde daha çok önemsenir hale geldiğini gösterir. Hepimizin bir gün yargı organları önüne, şüpheli ya da zanlı olarak çıkma ihtimali bulunduğunu düşünerek soruşturma ve kovuşturmalar sırasında neden insan haklarına en üst seviyede raiyet etmenin gerektiği daha iyi anlaşılmaktadır. Bunun içindir ki, Adalet herkese lazımdır ifadesi sloganik bir söz değildir, bir gerçekliği ifade etmektedir diye konuştu.

Teröre karşıda kararlı bir mücadele konulmasını da dile getiren Demirel, “Terör hiçbir hukuki gerekçeye dayandırılamaz, savunulamaz ve haklı görülemez. Ülkemizin birliğine bütünlüğüne yönelik yapılan saldırılar aynı zamanda demokrasiye yapılan saldırılardır. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünün muhafaza edilmesi için görevleri başında şehit edilen tüm şehitlerimizi bir kez daha anmak istiyorum. Hepsinin ruhu şad olsun. Bu vesile ile bu yıl görevi başında şehit edilen değerli meslek büyüğümüz değerli savcımız Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet diliyorum. Yeni adli yılın hepimizi güzellikler getirmesini diliyorum. 

Demirel’in ardından konuşma yapan Marmaris Baro Temsilcisi Aslıhan Yalım’da 2015/2016 dönemi Adli Yılının başarılı geçmesini, adalet duygularının güçlenmesine zemin oluşturacak bir dönem olmasını diledi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*