Tamzara’da Ermelilerden kalan son hatıra  bir top Tamzara kumaşı… Bu kumaş Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Moda Tasarımı ve Konfeksiyon Bölümü Öğr.Gör.Leyla Kaya Durmaz’ın rehberliğinde Bahar Aksu tarafından gelinlik yapıldı.

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Moda Tasarımı ve Konfeksiyon Bölümü Öğr.Gör.Leyla Kaya Durmaz’ın rehberliğinde, son sınıf öğrencileri tarafından 24 parçadan oluşan koleksiyon 1.Tamzara Defilesi’nde sunuldu. Koleksiyon parçaları, Tamzara dokumasının farklı giyim çeşitlerinde kullanılabileceği vurgusunun yapılması açısından, casual, sanatsal ve deneysel tasarımlar olarak üç grup altında toplandı. Koleksiyonda 21 parçanın tamamı Tamzara dokumasından diğer üç parça ise denim ve şifon kumaşlar kullanılarak kombinlendi. Yapılan tasarımların model özelliklerine göre düz, ajurlu ve desenli tamzara dokumaları Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezi tarafından dokundu. Tasarımların tamamının kalıpları öğrenciler tarafından, origami ve yaratıcı kalıp teknikleri kullanılarak hazırlanıp, dikildi. Tasarımlarda kullanılan aksesurlar da öğrenciler tarafından hazırlanıldı.

80 Yıllık Tamzara Kumaşı Odunluktan Çıktı

Tamzara Kaymakamlığı tarafından organize edilen, organizasyonTalent Ajans’ın yaptığı defileyle renklendi. Manken Cansu Boru’nun sunduğu gelinlik tasarımı Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Moda Tasarımı ve Konfeksiyon Bölümü son sınıf öğrencisi Bahar Aksu tasarladı.  Gelinliğin kalıp ve üretim aşamalarında Habibe Fındık ve Ferda Cansu Polat’da yer aldı. Gelinlik tasarımının tamamı Tamzara dokumasından oluşmakta olup, Tamzaralı Murat Biber ve Temel Meletli kaynak kişilerinden alınan bilgiye göre, 80 yıllık bir tamzara bezi dokumasıdır. Ermeniler zamanında çarşaf ipinden dokunduğu belirtilmiştir. Öğrencilerin koleksiyon için yaptıkları Tamzara ziyaretinde, Teyfik Çakır’a ait olduğu belirtilen evden koleksiyonda kullanmaları için verilen kumaş, küflerden ve kirlerden arındırılarak tasarımda kullanılmıştır. Gelinliğin belindeki ajur ve omuz detayında kullanılan tamzara dokumaları Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezi tarafından dokunmuştur.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*