Uluslararası Kadınlar Yelken Haftası (International Women’s Sailing Week – IWSW), Kadınlar Yelken Okulu (Women’s Sailing School) tarafından organize edilen, Türk kadın yelkencilerinin tüm dünya kadınlarına “Kadınlar daha güzel bir dünya için farklılık yaratabilir” sloganıyla sesini duyurduğu ve dünyada benzeri bulunmayan bir organizasyondur.

IWSW 2008 yılından beri düzenlenmektedir ve farklı sosyal sorumluluk temaları ile yelken açan organizasyonumuz geçtiğimiz son dört yılda ‘Meme Kanseri’, ‘Kadına Şiddet’, ‘Organ Bağışı’ ve ‘Çocuk İstismarı’ konularında farkındalık yaratma amacıyla yelken açmıştır.

Eylül 2018’de düzenlenecek IX. Uluslararası Kadınlar Yelken Haftası ise kadınlara ve kız çocuklarına fırsat eşitliği yaratılması konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.  WSS kurucusu Neslihan Karayel .ncülüğünde gerçekleşen organizasyonda Sabine Dedeoğlu, Deniz İrengün ve Beril Satır bu seneki hazırlık komitesinde çeşitli sorumlulukları üstleniyorlar.

Etkinlikte Rusya, Italya, Hollanda, Belçika, Almanya, Ingiltere ve Türkiyeden katılımları beklenen yaklaşık 50 kadın yelkenci, 08-15 Eylül 2018 tarihleri arasında Orhaniye-Hisarönü rotasında “Kırmızı Yelken” teması ile seyir yapacak.

Ülkemizde kadın yelkenciliğinin gelişimine her zaman destek veren Martı Marina’nın ev sahibi olarak ağırlayacağı 8-10 teknelik filo, 09 Eylül günü Orhaniye Martı Marina’dan denize açılacak.

Katılımcılar her akşam Hisarönü ve Yeşilova Körfezi’nin farklı bir koyunda demirleyerek, hafta boyunca “Kadınların ve Kız Çocuklarının Gü.lendirilmesine” dikkat çekecek.

Neslihan Karayel tarafından yapılan açıklama şöyle:

Sosyal projelerimizle yelken sporunun dinamizmini birleştirerek toplumsal yaşama katkı sağlamayı hedefleyen okulumuz bu yıl iki ayrı projeyi gerçekleştirecektir:

1. “Türkiye’de her kadın yelken yapabilir” çağrısı ile geçen yıl başlattığımız ve Anadolu’nun herhangi bir yöresinden gelen kadınlara yılda iki kere verdiğimiz ücretsiz eğitimlerimiz2. “Sail Red” (Kırmızı Yelken Aç) organizasyonumuzBirleşmiş Milletler’in başlatmış olduğu ve 2030 yılına kadar sürecek Kadınları Gü.lendirme ve Cinsiyet Eşitliği planında;

• Tüm kadınların ve kız çocuklarının eşit fırsatlara ve haklara sahip olduğu bir dünya öngörülüyor. Tüm ülkelerden, yasalar ve politikalarından ulusal eylem ve uygun yatırım planlarına kadar, cinsiyetler arasındaki farklılığı kapatacak ulusal taahhütler vermeleri isteniyor.

• Kadın ve yoksulluk, kadınların eğitim ve öğretimi, kadın sağlığı, kadına şiddet, kadının insan hakları, iş yaşamında eşit ücret hakkı, kadın ve çevre, çocuk gelinler gibi konular, söz konusu eşitliğin sağlanması için belirlenen 12 ayrı kriterden bazıları. Biz kadın yelkenciler olarak bu plan çerçevesinde yelkenlerimizi KIRMIZI açarak kadınların ve kız çocuklarının gü.lendirilmesi konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Dil, din, ırk, statü gözetmeksizin, birbiriyle el ele veren arkadaşlarımızla başlattığımız ve geleneksel hale gelen etkinliğimizde, her geçen gün çoğalmaktayız. Kadınlar Yelken Okulu olarak, uluslararası düzeyde amatör kadın yelkencileri bir araya getiren ve sosyal sorumluluk temaları içeren projelerimizle ilkleri gerçekleştirmekten mutluyuz. .nümüzdeki dönemlerde de her etkinliğimizle bir başka sosyal sorumluluk temasını denizlere taşıyacağız ve kadınlara yönelik farklı destek projelerimizle yolumuza devam edeceğiz.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*