5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali  Ön Jüri Sonuçları Açıklandı

0
19

  Festivale dünyadan binlerce film başvurdu

 Festivalin 5. yıl teması “Göç ve Mülteci”

Bu yıl itibariyle Marmaris Belediyesi’nin bünyesine aldığı Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nin beşincisi 15 – 20 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. ‘Göç ve Mülteci’ olarak belirlenen 5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nin ön jüri sonuçları açıklandı. 111 ülkeden binlerce başvurunun olduğu festivalde jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda 51 ülkeden toplam 216 filmin gösterilmesine karar verildi.

  1. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nin ön jüri sonuçları yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı. Marmaris Belediyesi’nde gerçekleşen toplantıya Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk, Festival Direktörü Şeref Öztürk ve festival komitesi üyeleri katıldı.

Komite adına basın açıklamasını okuyan Halim Yazıcı, Marmaris Belediyesi Meclisi’nin aldığı kararla festivalin belediye bünyesine geçtiğini belirterek “Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de ana desteği ve MarmariSANart topluluğunun işbirliği ile bağımsız olan kimliğini kararlılıkla sürdürecektir. Festival komitesinin aldığı karar gereği, festivalin bu yılki teması olan “Göç ve Mülteci” konusunu içeren özel film gösterimleri ve konu ile ilgili panel ve imza günleri düzenlenmesi ile festivalin içeriği daha da zenginleşerek, güncel sorunları da gündeme taşıyacaktır” dedi.

Festivalin ulusal ön jüri üyelerinin Sevin Okyay, Prof. Bülent Özkam, Görüntü Yönetmeni Serdar Gürcan; uluslararası jüri üyelerinin ise Senarist Yazar Zehra Çelenk, Akademisyen Kurtuluş Özgen, sinemacı Bora Davutoğlu, Yönetmen Ferda Gürcan ve Ceylan Özgün Özçelik’ten oluştuğunu söyleyen Halim Yazıcı, “Jüri üyeleri, başvuruların tamamlanmasıyla birlikte çalışmaya başlayarak, harcadıkları yoğun mesai sonunda binlerce film arasında seçkilerini özenle yaptı. Festivale 111 ülkeden; Türkiye’den 443, dünyadan 3 bin 238 film ile rekor sayıda başvuru yapıldı. Yapılan değerlendirmede 51 ülkeden filmin gösterimine karar verildi. Türkiye’den 96, diğer ülkelerden 100, Hollanda Özel Gösterim Seçkisi 8, Balkans Beyond Borders Film Festivali Seçkisi 6, Altın Koza Film Festivali Seçkisi 6 olmak üzere toplam 216 film sinemaseverlerle buluşacak” ifadesini kullandı.

 

Festival Direktörü Şeref Öztürk ise katılımın dört yıl öncesine göre çok fazla olduğunu belirterek “Temaya, teknik özelliklere, yönetmenliğine göre karar verildi. Tema göç ve mülteci ancak doğa, şehir hatta aşk gibi konularda da filmler var. Bu sene yapılacak kapanış töreninde çeşitli ödüller verilecek. Önümüzdeki yıldan itibaren de yarışma düzenlemeyi planlıyoruz” dedi. Öztürk, filmlerin Marmaris Kültür Sanatevi, Armutalan Kültür Merkezi, Netsel Marina AVM ve akşamları halk plajında gösterileceğini ayrıca Türkiye’nin birçok kenti ve dünyanın pek çok ülkesinde eş zamanlı olarak etkinlikler yapılacağını da sözlerine ekledi.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay adına toplantıya katılan Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk de festivalin Marmaris tarafından kültür ve sanat dünyasına sunulan çok önemli bir katkı olduğunu söyledi. Öztürk, “Kısa Film Festivali gerek yurtiçi gerekse yurt dışından büyük ilgi gören, sinema dünyasının yanı sıra Marmarisimizin tanıtımına büyük katkı sunan bir etkinlik. Denizi, doğası ve tarihiyle ‘dünyanın incisi’ olan Marmaris’in ismini taşımasından büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Yönetmenlerimizi, sanatçılarımızı, yazarlarımızı Marmaris’te ağırlamaktan büyük keyif duyacağız” dedi.

 

 

ULUSAL FİNALİST FİLMLER

YÖNETMEN                       FİLMİN ADI                                                          SÜRE            KATEGORİ

Gökhan Kaya             Ah Bir Ataş Ver / Give Me a Lighter             00:30:00         KURMACA

Gülsün Odabaş          Son Eylül / Last September                           00:19:16         KURMACA

Hakan Ünal                Duvardaki Çatlak / Crack In The Wall           00:14:00         KURMACA

Cahit Kaya Demir      Ekstra / Extra                                                 00:22:00         KURMACA

Erkal Taşkın                Sonsuz / Ad Infinitum                                   00:13:00         KURMACA

Oğuz Çiçek                 But I Came by Land                                      00:19:30         KURMACA

Batıkan Köse              Fa Majördeki Şeytan / Devil on the F Major 00:00:00         KURMACA

Fırat Demir                 Kene / Mite                                                    00:10:00         KURMACA

Ozan Yoleri                 Aylin                                                             00:19:49         KURMACA

Tilbe Cana İnan          Çukur / The Pit                                              00:10:27         KURMACA

Ömer Deniz                Dünya Tutuluyor / Earth on hold                   00:20:12         KURMACA

Cem Onur Tunca        Atmosfer / Atmosphere                                 00:13:53         KURMACA

Akif Karaosmanoğlu  Baston / Walking Stick                                  00:08:30         KURMACA

Gökhan İpekkan         Lupus                                                            00:04:36         KURMACA

Tunahan Kurt              Tahtakurusu / Bed Bug                                 00:16:29         KURMACA

Güvenç Selekman      Duyu / The Sense                                          00:12:39         KURMACA

Yılmaz Özdil              Ağır Yük / The Heavy Burden                      00:17:00         KURMACA

Caner Kaldı                Sonbahar / Autumn                                       00:19:58         KURMACA

Efe Erimoğlu              Berber / The Barber                                       00:07:38         KURMACA

Beste Yamalıoğlu        Balık Kraker / Fish Cracker                           00:12:45         KURMACA

Bahri Baykal               Efsun                                                            00:15:00         KURMACA

Anıl Tokur                  Uçurtma Peşinde

Rising Puppets of The Limitless Sky            00:13:07         BELGESEL

Ali Ergül                     Kumun Gecesi /  Night of the Sand               00:24:33         BELGESEL

Evrim İnci                   Paradoks Bir Koşu / A Paradoxical Race      00:28:20         BELGESEL

Tolunay Tekmek         Pembe Kimlik / Pink Id                                00:17:51         BELGESEL

Erkan Tahhüsoğlu      Kalanlar / Leftovers                                       00:12:26         BELGESEL

  1. İsmail Çeçen  Terazi / The Scales                                    00:24:33         BELGESEL
  2. İsmail Çeçen  Mezarlık Çocukları

Children Of The Cemetery                           00:13:56         BELGESEL

Fatih Ertekin               Yaylacı / Transhumant                                  00:22:27         BELGESEL

Aydın Özbey              Sanayinin Musikisi / Industry’s Music          00:14:59         BELGESEL

İlker Ergün                 Rom / Rom                                                    00:03:28         DENEYSEL

Önder Şengül              Bugün / Today                                               00:07:30         DENEYSEL

Furkan Han Mert       Incurable / Biilaç                                           00:02:50         DENEYSEL

Yigit Küçükkibar        Cennetin olmadığı gün

The Day When Heaven Does Not Exist       00:15:52         DENEYSEL

Onur Dilek                 Döngü / Loop                                                00:07:01         DENEYSEL

Birnur K. Çutsay        Sözde / So Called                                          00:03:59     ANİMASYON

Manolya Akdemir      Su / Water                                                      00:20:00     ANİMASYON

Gökalp Gönen            Avarya / Avarya                                             00:19:58     ANİMASYON

Cengiz Dallıkavak      Sonsuz Harmoni / Endless Harmony             00:04:12     ANİMASYON

Hakkı Sedat Çetin      Eksik / Deficiency                                         00:04:03     ANİMASYON

 

 

 

ULUSAL ÖZEL GÖSTERİM SEÇKİSİ

YÖNETMEN                       FİLMİN ADI                                                          SÜRE            KATEGORİ

Ferman Narin             Soyka                                                            00:28:19         KURMACA

Kadir Eman                Navber /Arada /In between                           00:11:24          KURMACA

  1. Mert Kuşkayalı  MAKUS TALİH / ILL FATE or A Winter

Nightmare Of Two Young Men                    00:11:00          KURMACA

Mustafa Deniz Doğan Sulara Kapılmak / Caught In The Flood       00:16:42         KURMACA

Ferhat Özmen             Karganın Aşınan Gagası

The Worn Beak Of The Crow                       00:13:16         KURMACA

Bilal Seyhan               Gün Daha / Day More                                  00:08:00         KURMACA

Sezer Bildiren             Inanç / Faith                                                   00:09:00         KURMACA

Fırat Bayram Bakır     Sorgu / Interrogation                                     00:04:39         KURMACA

Merve Gezen              Suskunluk / Speechless                                00:19:37         KURMACA

Kerem Sürmeli           Yıkık Kentler Senfonisi

Sympony Of Wracked Cities                                    00:12:21         KURMACA

Nazlı Bayram              İhmal Edilen / Neglecta (Neglected)              00:23:14         KURMACA

Ahmet Toğaç              Kulak Misafiri / Eavesdropper                      00:22:32         KURMACA

  1. Fırat Durmaz  Ateşkes / Truce                                    00:10:34         KURMACA

Veysel Çelik                Kefaret Yağmuru / Salvation Rain                 00:12:00         KURMACA

Burak Şahbaz              Sorgu / Query                                                00:12:45         KURMACA

Onur Doğan               Reddedilenler / The Rejected                         00:08:33         KURMACA

Ramazan Kılıç            Okul Otobüsü / The School Bus                   00:13:34         KURMACA

Burak Can Şen           Uyku Sersemi / Groggy                                00:26:48         KURMACA

Bülent Özcan              Mavi / Blue                                                    00:00:00         KURMACA

Sevgi Şahin                Dereotlu Karışık Turşu / Mixed Dill Pickle  00:04:30         KURMACA

Uğur Şahin                 Koç / Aries                                                    00:14:09         KURMACA

Meryem Melek KÖSE Garip Bir Soru / A Weird Question              00:05:19         KURMACA

Betül Durdu                Uzun Sürmüş Bir Filmin Kısası

A Short Film Lasting Long                          00:19:51         KURMACA

Furkan Taşçı               Gamsız Apartman / Gamsız Apartment         00:10:40         KURMACA

Bahar Işık                   Yük / The Load                                             00:19:07         KURMACA

Rıfat Cihangir             Tersyüz / Inside Out                                      00:08:38         KURMACA

Armağan Akın            Haftasonu / Weekend                                    00:12:55         KURMACA

Tolga Gürocak            Anahtar ve Tabanca/The Key and the Pistol  00:11:59          KURMACA

Dilan Engin                Prenses Model / Princess Ball Gown            00:14:01         BELGESEL

Fatih Kaynarca           Karanlıktan Aydınlığa

Darkness To Brightness                               00:12:00         BELGESEL

Fırat Erez                    Hasankeyf’e Ağıt

The Lament To Hasankeyf                           00:10:37         BELGESEL

Emil Ali                      Adam / Adem                                                00:11:00          BELGESEL

Ümit Güç                    Taşköprüyü kim yaptı

Who Built The Stone Bridge                         00:19:56         BELGESEL

Efe Can Aktaşlı          Bisiklet / Bike                                                00:10:00         BELGESEL

Eren Taşyürek            Altın Çocuk Pargalı                                       00:19:19         BELGESEL

Birhat Temel               Baraka / Shed                                                00:15:44         BELGESEL

Okan Erünsal              Mavi Kelebek / Blue Butterfly                       00:23:20         BELGESEL

Bilen Senda Kölen     Kusurlu / Imperfect                                       00:17:38         DENEYSEL

Habil Yıldırım            Gece sesleri / Sounds of Night                      00:04:12         DENEYSEL

Umut Can Yarıkan      İsimsiz / NoName                                         00:08:18         DENEYSEL

Tugay Erdem              Kısa Göz / Eye Shot                                      00:11:11          DENEYSEL

Burak Bolat                Otority                                                           00:08:59         DENEYSEL

Necef Mengüverdi     Mr. Patato’nun Tramvaları

Traumas Of Mr. Potato                                 00:03:24     ANİMASYON

Cihat Gündüz             Püskürük / Extrusive                                     00:05:00     ANİMASYON

Burak Kum                 Give Back The Silent Spring                        00:03:00     ANİMASYON

Aygül Ateş                  Bilmece / Enigma                                          00:03:57     ANİMASYON

Gökçe Onur                Akışkan / Fluid                                             00:04:35     ANİMASYON

 

ULUSAL LİSELERARASI YARIŞMA FİLMLERİ

YÖNETMEN                       FİLMİN ADI                                                                      SÜRE           

Furkan Arslantaş        Kemanım Bana Ne Dedi?                                        00:07:33

Furkan Arslantas        Örtü                                                                         00:07:58

Elif Beyza Menevşe ve

Zeynep Sude Erilli       Çiçeklerin Suya İhtiyacı Olduğunda                         00:04:15

Görkem Bektaş          G.U.M                                                                     00:03:21

Görkem Bektaş          Kargo                                                                       00:04:21

Ali Eren Çelebi           Penguen Adam                                                         00:11:11

R.Zeynep Yalçınkaya  Gözyaşları                                                               00:05:15

Ömer Faruk Göçmez  Bundan da Öte                                                         00:30:00

 

ULUSLARARASI ÖZEL GÖSTERİM SEÇKİSİ 

Lubna  Yusuf                          Maida                                     00:19:16                     Hindistan

Bart Schrijver                         Hold on                                  00:06:00                     Hollanda

Digital 104                             Old man                                 00:08:00                     İspanya

Digital 104                             The King’s Ring                     00:10:00                     ispanya

Yuri Pirondi                           The Funambulist Dream        00:10:00                     İtalya

Federico Untermann              Shift Change                          00:10:04                     İspanya

Azalia  Muchransyah             Where Do Babies Come From? 00:05:00                 Endonezya

Roman Sinitsyn                     “One” (1 min )                       00:01:00                     Rusya Federasyonu

Maximilian Keegan                Roger                                     00:13:30                     İngiltere

FAYA  FILMS                                   Aysan                                     00:19:55                     İran

Reza Golchin                         The last eagle                         00:07:47                     İran

Intimidade Filme                    Intimacy                                 00:07:36                     Brezilya

Rita Ornellas                          John                                       00:12:17                     Portekiz

Arshia Zeinali                        In Perspective                        00:12:43                     İran

Thomas Grascoeur                 Swept Away                           00:12:09                     Amerika

Moisés            Romera Pérez            Nine Steps                             00:07:30                     İspanya

Jessica Benhamou                  Evie                                        00:08:06                     İngiltere

Sibel    Güvenç                       Turkish Mesir Macunu          00:16:25                     Kanada

Sahar Sotoodeh                      Hedieh                                   00:15:00                     İran

Alessandro La Fauci              Suddenly the silence              00:04:16                     İtalya

Gökhan Karahaner                 Barbo                                     00:19:58                     Türkiye

Fran Mateu                            Hell West                               00:14:33                     İspanya

Sara Jamal                            Cinéma à Papa                       00:09:02                     Lübnan

Gökçe Sel                              Melek                                     00:08:08                     Avustralya

Arkasha Nepytaliuk               Int. Kitchen. Night                 00:04:19                     Ukrayna

Katerina  Monastyrskaya       Mama                                     00:18:47                     Estonya

Eugene Low                           John                                       00:13:26                     Malezya

Prem1ere Film                       Candeline                               00:12:06                     İngiltere

David  Jovanovic                   Many Happy Returns            00:17:00                     Sırbistan

Prem1ere Film                       All  Our  Yesterdays              00:15:00                     İtalya

Sidm Animation                     Little P the Pontianak             00:03:07                     Singapur

Vusal   Hajiyev                       The Noise Symphony            00:06:33                     Azerbeycan

Josse  De Maesschalck          Glanstir Fan (eng subs)         00:10:00                     Belçika

Awaludin Al-Arif                   Baskara To Wukir                  00:17:58                     Endonezya

Fernando Pazin                      Manicure                                00:14:00                     İran

Andrea  Nirmala                    The Art of Flawsome             00:09:54                     Kanada

Joaquín  Ortiz                        Bug                                        00:07:31                     Arjantin

Chun   Hei Mok                     Lionverse                               00:03:24                     Hong Kong

Matic   Grgic                          The Last Cigarette On Earth

A Steampunk Adventure       00:01:00                     Slovenya

Veruna Vaculikova                  Cycles                                    00:04:14                     Çek Cumhuriyeti

Emily  Cross                          Joyride                                               00:07:26                     Güney Afrika

Dave Gillies                           Boys Night                            00:16:28                     İngiltere

Ruben Fernando                    Roman Garcia Una Historia de Supervivencia

(A story of Survival)             00:09:40                     Kosta Rika

Madli  Laane                          Three August Days                00:20:00                     Estonya

Zheer   Faraidoon                   Strange Crime                        00:13:51                     Irak

Romy  Quiroz                        Upper                                     00:18:48                     Meksika

Razvan Mihai Badea              We’re Pregnant                       00:19:51                     Romanya

Leonardo Pineda                    Her Body                               00:10:20                     Venezuela

Ann Sarafina                          Facebook Friend                    00:10:16                     Nijerya

Tobias Vees                            Film d’auteur                          00:14:14                     Avusturya

Martín Folco                          Outside                                  00:15:00                     Antigua ve Barbuda

Ibnu Hasan                            A Lady In Despair                 00:11:46                     Endonezya

Johan  Franzén                      Dark Window                        00:10:00                     Finlandiya

Faizaan Raheel                       A Crimson Funeral                00:17:10                     Birleşik Arap Emirlikleri

Katherine Robinson               Forager                                  00:03:49                     İngiltere

Leon Joshua                           Image Infection                      00:04:46                     Tayvan

Martin Emiliano Diaz             The extimacy                          00:19:51                     Arjantin

Alessandro Cassa                  Post Scriptum                        00:14:23                     Kanada

Dmitry Moiseev                    Zashlo                                    00:02:30                     Rusya Federasyonu

Vanerie Rosales                      Go Back                                 00:10:22                     Filipinler

Shayan  Naghibi                    The look                                 00:06:30                     İran

SCM   Films                          Lighting Object                      00:01:41                     Hong Kong

Анастасія  Фалілеєва            Until it turns black                 00:06:23                     Ukrayna

Yuri Byun                              Our Flowers Are Neon Blue 00:02:42                     Amerika

Helena Bendixen                    Out of the Darkness               00:11:53                     Danimarka

Cody   Greenwood                The Beeman                           00:08:00                     Avustralya

Avigail Graetz                        Nino                                       00:05:00                     İsrail

Paolo   Benetazzo                   Thai Lapse                             00:02:42                     İngiltere

Mohamed Shawki                  Five By Five                          00:05:20                     Mısır

Abdulhamid Mandgar            Ronaldo                                 00:00:60                     Afganistan

Ambre  Rambaud                   Meute                                     00:19:21                     Fransa

Imad    Mahmadany               My Cat                                   00:14:56                     Irak

Evgeni  Chistyakov                Kara Kun                               00:12:22                     Kırgızistan

Querelle  Films                      Distribution California           00:13:45                     Portekiz

Christopher                            Guyon Interview                    00:05:18                     Fransa

Jimmy Mitchell                      Silence                                   00:07:30                     Avustralya

Aleksandar Aleksic                Anywhere                              00:10:17                     Sırbistan

Yousef  Kargar                      Minus One                             00:10:59                     İran

Kishor Mahmood                  Journey to the God                00:14:00                     Bangladeş

Marko             Crnogorski                 Between Two Enemies           00:11:02                     Makedonya

Jalaladdin Gasimov                The first success of Nobel

brothers                                 00:10:19                     Azerbeycan

Sadegh            Javadi Nikjeh             The Fox                                 00:09:45                     İran

Mohsen Mehri Deravi           Sluggish Life                         00:11:00                     İran

Maaz   Maudood                    Machinepur                            00:10:52                     Pakistan

Yichao Fu                               Fireworks                              00:11:20                     Çin

Sara Ghafourian                     Oboor – The Crossing            00:18:00                     İran

Coline Maisel                        Jelly Fish                               00:14:59                     Fransa

Victor  Soares                        Lights                                     00:01:34                     Amerika

Arturo M. Merelo                  On the border                         00:06:40                     Meksika

Marko Dzambazoski              Blacky and Faulty                  00:11:29                     Makedonya

Shokir Kholikov                    Tea                                         00:15:00                     Özbekistan

Phillipe Witana                       Forty Licks                            00:10:30                     Çin

Alma   Giese                          Mantis                                    00:12:00                     Danimarka

Wilbert van Veldhuizen          Fundament                             00:05:55                     Hollanda

Nicolas Jouhet                       Impermanence –

An Inner Journey                  00:05:49                     Fransa

Hooman Naderi                     I am Zal                                  00:13:32                     İran

Renata Jesion                         The Box                                 00:06:32                     Brezilya

Layth   Daham                        Happy Birthday                     00:10:41                     Irak

Novera Hasan-Nikkon           Let me Breath with my Dream 00:06:00                   Bangladeş

Dennys Rodríguez                 Dogma                                   00:05:30                     Venezuela

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*