Marmaris’te bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘ Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’ bugün 3. gününde. Festivalin ilk iki günü film gösterimleri ile sürdü. Marmaris Sinemaları, Blue Port AVM, Marmaris Kültür ve Sanat Evi ve Halk Plajında açık hava gösterimleri gerçekleştirilen festivalde şu ana kadar 100’e yakın kısa film izleyicilerin beğenisine sunuldu. Festival süresince 170 film sinemaseverlerle buluşacak. Festival sonunda Türk sinemasının emektar oyuncuları Göksel Arsoy ve Yusuf Sezgin’e “Emek Ödülü”, sinema ve medya sektörüne sağladığı katkılarla pek çok sinemacı yetiştiren Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Bülent Özkam’a ise “Onur Ödülü” verilecek. Festival Direktörü Şeref Öztürk, dördüncüsünü düzenledikleri festivalin uluslararası nitelik kazandığını söyledi.

Altı kıtadan, 102 ülkeden festivale başvuru olduğunu dile getiren Öztürk, bin 797 filmin festivale başvurduğunu belirtti. Festivalin eş zamanlı olarak Norveç’te de düzenlendiğini vurgulayan Öztürk, “Çocuklara yönelik atölye çalışması da yapılacak. Dünyaya açılacak ve en kaliteli kitleye ulaşılmak isteniyorsa turizmciler bu festivale sahip çıkmalı. 102 ülke Marmaris’i festivalimizle tanımış oldu. Dünyadaki sanatçılara tanıtmış oluyoruz. Çok önemli yapımcı, yönetmenleri, medya uzmanları festivalimize geliyor.” diye konuştu. Festivalin 3.

Günü olan bu gün yani 11 Ekim Perşembe günü Armutalan Kültür Merkezi’nde saat 10:00’da Jale İncekol’a ait Umutlu Bir Hikaye ile başlayan gösterimler 14:00 da Jale İncekol’a ait söyleşi ile devam edecek. Gösterimler saat 22:30 ‘a kadar devam edecek. Festival heyetine ayrılan diğer özel salonlarda da film gösterimleri devam edecek. Festivalin dördüncü ve beşinci günü olan 12 Ekim Cuma ve 13 Ekim Cumartesi günü de sürecek olan gösterimler Armutalan Kültür merkezinde yer alacak panel ve Serin Kültür Kitap Kafe’de gerçekleşecek İmza günleri ile devam edecek.Panel ve imza günlerinde Yılmaz Karakoyunlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Prof. Dr. Suat Çağlayan, Merdan Yanardağ, Oyuncu Göksel 

Arsoy, Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, Oyuncu Menderes Samancılar ve Sinema Yazarı Banu Bozdemir Marmaris Halkı ile

buluşacak.

Çeşitli etkinliklerin olacağı festivalin sosyal medya hesapları ve web sayfasındaki programları takip edebilir, tüm filmleri ücretsiz izleyebilirsiniz. Festival, 14 Ekim’de ödül töreniyle sona erecek.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*