30 Ağustos Zaferi

0
208

Türk Milleti’nin şanlı zaferi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. Yıl Dönümü Marmaris’te törenle kutlandı. Marmaris’te 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Atatürk Meydanı’ndaki çelenk sunma töreniyle başladı. Çelenk sunma töreninin ardından kaymakamlıkta kutlamalar kabul edildi.

Atatürk meydanındaki resmi törene Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Kamu kuruluşları, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri katıldı. Çelenk sunma, saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Aksaz Deniz Üs Komutanlığı İkmal Binbaşı Ertan Işık konuşmasında ‘ Bugün şanlı tarihimizin eşsiz zaferlerinin en anlamlılarından bir olan 30 Ağustos Zaferinin 96.yılını  kutlamanın sevincini ve haklı gurunu yaşıyoruz. 96 yıl önce bugün bağımsızlık ve yurt aşkıyla şahlanan Türk ulusunun Atatürk’ün önderliğinde maddi ve manevi bütün varlığını ortaya koyduğu Afyonkarahisar ve Dumlupınar Meydan Muharebesi ile onun son safhası olan 30 Ağustos muharebesi sona ermiş Türk tarihi için yeni bir dönem başlamıştır. Bu yeni dönem öncesindeki karanlık günlerde 1. Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros ve Sevr anlaşmaları ile yurdumuz tamamen işgal edilmiş, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son verilmek istenmiştir. Türk milleti için kabul edilemez olan bu durum neticesinde 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Mecilisi’nde ‘misaki milli sınırları içerinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı’ bilincinde düşmanla mücadele kararı alınmıştır. 26 Ağustos 1922 şafağında başlayan taarruz ile düşmanın 6 ayda geçilemeyeceğine inandığı tahkimli mevziler 6 saatte aşılmış ve düşman savunması 5 günde çökertilerek Büyük Önder Atatürk’ün ‘Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir ileri’ direktifi ile ege kıyılarına ulaşılmıştır. Türk tarihi çok büyük ve parlak zaferlerle doludur . Yalnız Türk tarihine değil dünya tarihine de yeni bir yön vermiş olan bu kadar kesin sonuçlu ve etkili başka bir meydan muharebesi olmamıştır. Kahraman Türk Ordusunun personel silah araç gerek bakımından  kendisinden çok üstün olan işgal ordusuna karşı başlattığı taarruz bizzat Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından yönetilmiş ve taarruz askeri strateji  taktik manevraları ve Türk askerinin gösterdiği cesaret özveri ve kahramanlık ile  dünya harp tarihinin altın sayfalarına geçmiştir. Bize bu günleri yaşatan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile savaş meydanlarında terörle mücadelede, görev başında ve demokrasi mücadelesinde saadet şerbeti içen aziz şehitlerimiz ile kahraman gazilerimiz sizleri bu mutlu günde bir kere daha minnetle anıyor ve canını vatan millet ve cumhuriyete adamış yüce Türk ulusunun bir ferdi olarak dost ve düşmana sesleniyorum. Ordumuz Türk birliğinin kudret ve kabiliyetinin Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir. Ve sonsuza dek bu şekilde  kalacaktır. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun’ dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Marmaris Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen çelenk töreninin ardından Kaymakam Celalettin Yüksel, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç ve protokol üyeleri kaymakamlık binasında tebrikleri kabul etti.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*