23 Nisan Coşkusu Meydanlara Sığmadı

0
254

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk Halkı’nın egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Ulu Önder Atatürk, 23 Nisan 1924’te 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. 23 Nisan 1929’da ise Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiş ve bu tarihten sonra Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu milli bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram armağan eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın her yaştaki çocuklar için ayrı ve büyük bir önemi vardır. Dünyada eşi benzeri olmayan bu bayram ayrı bir coşku ile kutlanır. Haftalar öncesinden okullar ve aileler seferber olur. O yıl için özel seçilen kostümler hazırlanmaya başlanır. Türk milletinin gönlünde, bağımsızlığın sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgal eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, kurumlarımızda ve okullarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl olduğu gibi Marmaris’te de coşkulu bir şekilde kutlandı. Tüm Marmaris yaşayanları ve esnafları balkonlarına ve camlarına Türk Bayrakları asarak, şehirde bayram havası estirdi. Sabah saatlerinde başlayan kortej yürüyüşünde rengarenk kıyafetler içindeki çocuklar ellerinde bayraklarla yolları ve meydanları doldurdu. Yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı’nda tören yapıldı, ardından tüm okulların öğrencileri çeşitli dans gösterileri yaptı. Blue Port Avm’de anaokulları dans gösterisi yaparken Martı Resort Otel’de palyaço ve surat boyama şenlikleri gerçekleşti. Mado Marmaris Şubesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da çocuklara dondurma dağıtıp çeşitli hediyeler verdi. .19 Mayıs Genlik Meydanı’nda çocuklara Türk Bayraklı balonlar dağıtılırken, Çıldır Mahallesi 105 Sokak’ta yaşayanlar, aralarında para toplayarak sokak, balkon ve işyerlerini yüzlerce Türk Bayrağı ve Atatürk posterleriyle donattı. Kırmızı, beyaz kumaşlarla süsledikleri ağaçların yanı sıra elektrik panolarına aynı renklerde balonlar astılar. Kutlamalar ve çocukların gösterileri geç saatlere kadar sürdü. Bizlere de bu ölümsüz ve mutlu kareleri sizlere yansıtmak düştü. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor. Egemenliğin ve coşkunun sonsuza kadar sürmesini diliyoruz.

Atatürk Anıtı’nda tüm okullar çeşitli dans gösterileri yaptı.

Atatürk Anıtı’nda gerçekleşen törende anıta bırakılan çelengin ardından İstiklal Marşı  okundu ve saygı duruşu yapıldı.

19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda yapılan kutlamalar da çocuklara Türk Bayraklı balonlar dağıtıldı.

 

105. Sokak’ta yüzlerce Türk Bayrağı ve Atatürk posterleri evleri,sokağı ve iş yerlerini donattı.

Blueport AVM’de anaokullarının yaptığı gösteriler renkli sahnelere neden oldu.

Mado Marmaris Şubesi’nin  her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği “Dondurma Şenliği” bu yıl da şenliğe şenlik kattı.

Martı Resort Otel’in hazırladığı palyoça gösterileri ve yüz boyama etkinliği  de çocukların ilgi odağı oldu.

Şehit Ahmet Benler İlköğretim Okulu öğrencileri  Kaymakam Celalettin Yüksel’i makamında ziyaret etti.

Marmaris Çağdaş Bilim Koleji öğrencileri de Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ı makamında ziyaret etti.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*