Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Dr. Bekir Pakdemirli’nin başlattığı “Biz Bize Yeteriz Kampanyası” kapsamında üreticiler Türkiye için üretmeye devam ediyor.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına, üreticilerin yanında yer alarak destek vermeye devam ediyor. İl Müdürü Barış Saylak, ülkemizde pandemi devam ederken Datça’da üretime devam eden çiftçilerle bir araya geldi. Üretim  alanlarını gezerek çiftçilerle görüştü, yetiştirdikleri ürünleri yerinde kontrol etti ve içinde yaşadığımız bu zor zamanlarda üretmeye devam ettikleri için teşekkür etti. Her fırsatta üreticilerin yanında olduğunu vurgulayan Saylak; İlk olarak Hüseyin Harıpçı’ya ait 10 da.’lık arazide geçen haftalarda ekimi yapılan, yerli çeşitlerimizden ve katma değeri yüksek olan Noyanbey-98 çeşidi kuru fasulyenin çıkış kontrollerini yaptı. Sonrasında aynı çiftçiye ait “Vali Hanım Çileği” bahçesini ziyaret etti. Ardından ilimizde ilk kez uygulaması yapılan Zerdeçal ve Zencefil arazisine giderek, baharat bitkilerinin çıkışlarını kontrol etti. Buradan Hasan Harıpçı’ ya ait 150 da.’lık arazideüreticilerle birlikte araka bezelye hasadı yaptı. Daha sonra Orhan Tuncel’e ait 7 da.’lık Salep, 15 da.’lık Adaçayı ve Kekik üretim alanlarının hasat öncesi kontrollerini yaptı.

Ziyaretleri sırasında üreticilerle görüşmelerde bulunan Saylak; “ İklim olarak turfanda hasadın ilk olarak gerçekleştirildiği Datça İlçemizde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. İçinde bulunduğumuz bu zor süreçte üretmeye devam ederek, ülkemizin gıda tedariki zincirine katkı sağlıyorsunuz. Sizler ülkemizin tarım ordusunun neferlerisiniz. Bu sıkıntılı dönemi sizlerin gayreti ile sağlıkla atlatacağımıza eminim. Masa başında oturmak bana göre değil, her zaman sahada sizlerle olmak istediğimi söylerim ve bugün böylesine zengin ürün yelpazesiyle üretimin son hız devam ettiğini görmek beni inanılmaz mutlu etti. Emeklerinize sağlık, hepinize çok teşekkür ediyorum. Öncelikle C vitamini yönünden oldukça zengin olan ve bu dönemde oldukça fazla tüketmemiz gereken “Vali Hanım Çileği” nin kontrollerini yaptık ekibimle birlikte. Yılın büyük bir bölümünde ürün vermeye devam ettiği için hem üreticilerimiz hem tüketicilerimiz memnun. Katma değeri yüksek “Vali Hanım Çileği” nin ilimizde üretiminde ve yaygınlaştırılmasındakatkısı büyük olan Sayın Valimiz Esengül Civelek Hanıma şükranlarımı sunuyorum. Dün Kavaklıdere İlçemizde ekimini gerçekleştirdiğimiz ve yerli çeşitlerimizden olan kuru fasulyenin burada geçen haftalarda da Datça’da ekimi yapılmıştı. Bugün filizlendiğini gördüm, 3 ay gibi bir sürede de hasadını gerçekleştireceğiz inşallah. İlimizde ilk kez demonstrasyon çalışması yapılan, bağışıklık sistemimiz için büyük öneme sahip, Zerdeçal ve Zencefil bitkilerinin çıkışlarını kontrol ettik. Önümüzdeki günlerde bu alanlarımızı daha çok arttıracağız. Datça’da toplam 1500 da alanda üretimi yapılan ve sadece 150 da.’lık kısmı bir üreticimize ait araka bezelye tarlasında hasat yaptık. Salep, Adaçayı ve Kekik üreticileriyle buluştuk. Hasat zamanı yaklaştı, hasat öncesi kontrollerini gerçekleştirdik. Her şey yolunda, üreticilerimiz Türkiye için üretmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ nin başlattığı çağrıyı destekleyerek, “Siz evde kalın biz sizin için üretmeye devam ediyoruz” diyorum. Evinde kal Türkiye’m, Evinde kal Muğla’m diyorum ve her gün üretmeye devam eden üreticilerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*