15. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali etkinlikleri Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat’ın açılış konuşması ile başladı;

Değerli konuklar, kıymetli sanatseverler ve sanatçı dostlarımız 15. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali açılış törenine hoş geldiniz, onur verdiniz
‘Sanat Engel Tanımaz’ bu festivalin ana sloganı.
Bugün burada olan güzel yürekli insanlar bu slogana inançlı oldukları için bir araya geldiler. Onları yürekten alkışlıyoruz.


Bu yıl, 15. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali;
bünyesinde 2. Uluslararası Marmaris Şiir Festivali etkinliklerini de gerçekleştirerek, Festival İçinde Festival imajı ile edebiyat ve güzel sanatlardan oluşan bir sanat şöleni sunacaktır.

Mart Ayı içerisinde 13 Mart 2020 Cuma günü yani bugün “Kadın İçinde Kadın” Karma Güzel Sanatlar – El Sanatları Sergisi ve Yazarlar İmza Günü ile açılacak festivale birçok sanat kuruluşu ve sanata duyarlı kurum katkı koymaktadır.
27 Mart tarihine kadar devam edecek olan sergi içerisinde çeşitli başlıklar altında onlarca aktivite bulunmaktadır.
15 yıldır sanatçı ve sanatseverlerin omuzladığı festivalimiz, bu yıl ülkeden ve dünyadan 150 Ressam, Şair, Yazar, Müzisyen ve Tiyatro sanatçısının katılımı ile gerçekleşecektir.
Başta; 15 yıldır başarı ile düzenlenen bu festivale, ilk kez bu yıl destek veren Marmaris Belediyesi olmak üzere, festivalimize başladığı günden bugüne katkı koyan Marmaris Ticaret Odası, Marmaris Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Marmaris Deniz Ticaret Odası, Marmaris Şoförler Odası ile Uluslararası PEN Yazarlar Birliği – Marmaris Filarmoni Derneği – Marmaris Kent Konseyi, Marmaris Doğal ve Kültürel Değerleri Yaşatma Derneği, Kapurcuk, Baysal Grup, Albatros Marina, Çağlar Teknoloji, Kanal 48, Myra Ajans, Marmaris Cine Point Sineması ile kültür, sanata duyarlı basına ve tüm sivil toplum kuruluşlarına, kişi ve kurumlara teşekkür ederiz.
İyi ki varsınız. Sağlık, sevgi ve sanat dolu günleriniz olsun.”


Selma Sonat’ın sözlerini sonlandırmasının ardından Marmaris Belediyesi Meclis Üyesi Selçuk Evci’ye Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’a iletilmek üzere “Sanat Dostu Başkan” Plaketi İzmir Su Grubu Sanatçıları ve İzmir Sanat Bienalı kurucusu Ressam Seba Uğurtan tarafından takdim edildi. Festivalin “Engel Tanımayan Objektif” ödülü ise Datça’da yaşayan, gazetecilik yapan fotoğraf sevdalısı Esmeri Alev Ekebaş’a Marmaris Engelli ve Aileleri Birliği Derneği Başkanı Tulgay Hasar tarafından verildi. Ekebaş “Bu ödüle layık bulunmaktan ve festivalin katılımcısı olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek “Sadece Sanat değil, yaşamın kendisi de engel tanımaz” diyerek açılışa katılan tüm konukların alkışını aldı.Ekebaş festivalin ayrıca özel bir armağanı olan objektifini de Şair Yazar Çetin Korkut’un elinden aldı.

Daha sonra yapılan sergi açılışı; annesinin karnında bu festivale gelen ve bugün 13 yaşında bir genç kız olan Ece Güneştutar ile festivalin yaşça en küçük, hayal dünyası ise en büyük çocuk ressamı Duru Tanrısever tarafından yapıldı.

Konukların gün boyu kitaplarını imzalayan yazarların sohbeti, Yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu’nun çektiği, Gülkadın Taş’ın başrolde olduğu “Knidos Kadınları” belgesel film gösterimi ve söyleşisi, son olarak da Betçe Halk Dansları ve Folklor ekibinin “Knidos Kadınları Korosu” konseri ile hoşça vakit geçirdikleri festivalin ilk günü, katılımcıların toplu bir  “Sanat Engel Tanımaz” anı fotoğrafı ile sonlandı.

Festival programı normal seyrini takip ederek, 21 Mart Dünya Şiir Günü ve 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü gerçekleşecek “Altan Karındaş’a Saygı Gecesi ile son bulacak.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*